VIDEO | Na CZŠ sv. Egídia v Bardejove lavice nahradili zážitok

75x
16. Február 2026
Deti v Bardejove sa učili cez tvorenie a hru 
 Pozrite si našu videoreportáž
 
Školské lavice v Bardejove vystriedala kreativita. Žiaci Cirkevnej základnej školy svätého Egídia zažili kreatívny deň venovaný svojmu mestu. Namiesto učenia faktov z kníh sa o Bardejove učili zážitkom – cez tvorenie a vlastnú aktivitu. Práve takto vyzerá kurikulárna reforma školstva: deti sú v centre diania a škola ich môže baviť oveľa viac.
 
„Chceme, aby naše deti mali vedomosti rôznych oblastiach, chceme aby boli dobré a vlastne aby boli veriace, lebo sme cirkevná základná škola. V učení chceme, aby sa deti učili aktívne, že vlastne ten žiak je v centre toho učenia a rozmýšľa, komunikuje, učí sa spolupracovať s ostatnými,” uviedla Jana Dubivská, zástupkyňa riaditeľa CZŠ sv. Egídia v Bardejove.
 
Na základe reformy škola pracuje aj na vzdelávacom pláne. Počas aktivít sa pritom akoby na chvíľu posunula v čase. Žiaci spoznávali históriu Bardejova z matematickej, historickej, hudobnej a kultúrnej stránky. Aktivity sa prepájali s vyučovacími predmetmi ako je slovenský jazyk, matematika či hudobná výchova.
 
Kreatívny deň v CZŠ sv. Egídia. 
 
„Na dnešný tematický deň sme sa venovali cechom, konkrétne cechu tkáčstva a bieleniu plátna, ktoré bolo v Bardejove veľmi vychýreným cechom. Prichystali sme si takú izbu, kde sme to plátno pripravili, potom sme ho vyrábali z papiera a rysovali na geometrii,” ozrejmila Marianna Terpitková, učiteľka 1. stupňa.
 
„My vychádzame z listiny, ktoré sme dostali od rytiera Rolanda a on nás žiada, aby sme doplnili kroniku. Boli tam vybrané slová, ktoré nemali i/y-čka, čiže museli sme podoplňovať, aby potom sme to mohli umiestniť do kroniky ako ten list o Bardejove,” vysvetlila Renáta Matejová, učiteľka 1. stupňa.
 
Počas celého dňa nechýbala tvorivá atmosféra, práca v skupinách ani radosť z objavovania. Deti sa učili cez vlastnú skúsenosť a téma ich mesta sa pre ne stala oveľa bližšou a zrozumiteľnejšou.
 
„Takéto tematické dni majú byť súčasťou reformy, aby sa žiaci učili aj v praxi, nesedeli iba v laviciach, aby boli aktívne,” doplnila Dubivská.
 
„Naozaj ten dotyk s históriou je veľmi pekný a prináša nám tak do budúcna, taký vzťah k mestu budujeme,” pokračovala Terpitková.
 
„Sme hrdí na náš Bardejov, aj históriou aj čnosťami a to všetko plníme,” dodala na záver Matejová.
(11:10, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark