Aj ďalší ročník sa vydaril
Ružový bicykel alebo kultúra kúsok ináč
Občianske združenie Kandelaber pripravilo už 4. ročník multižánrového festivalu pod jedinečným názvom Ružový Bicykel. Podujatie plné výtvarného umenia, hudby, divadla a neobyčajných ľudí z blízka aj zďaleka sa už tradične uskutočnilo v priestoroch Hrubej bašty na Veternej ulici v dňoch 19. 8. – 20. 8. 2016. Priestory sa zaplnili obrazmi, fotografiami, výrobkami z dreva, ale aj hudbou, divadlom či slovom. V nedeľu do 16.00 bude pokračovať Keramikársky workshop, ktorý sa koná priamo pred baštou.
V piatok program odštartoval spomínaným workshopom, kde bola prezentovaná výroba umelecko-remeselných výrobkov pod taktovkou skúsených lektorov. Workshop nadväzuje na úspešné kováčske, drevosochárske a keramikárske workshopy. Od 17.00 začal Reflektor, vol. 7. Diskusia sa niesla v znamení piva a cícera. Priaznivci výrobkov z hliny si prišli na svoje aj v sobotu. V bašte sa uskutočnila vernisáž a slávnostné otvorenie, svoje diela vystavovali umelci zo všetkých oborov:
Anna Hausová: Akademická maliarka pôsobiaca v Prešove. Venuje sa kresbe, maľbe, objektu, inštalácii, bižutérii a šperku, ručne maľovaným textíliám, ilustračnej tvorbe, či monumentálno-dekoratívnej tvorbe v architektúre.
Maroš Baran: Umelec a módny dizajnér zo Zborova, momentálne pôsobiaci v Prahe. Jeho návrhy boli prezentované v San Franciscu, Londýne, Tokiu, New Yorku, Dubaji, Hamburgu, Brne a Prahe. Okrem módy sa venuje kresbe a maľbe.
Kristína Minčíková: Umelkyňa z Pravenca (okres Prievidza) sa venuje maľbe, kresbe a animovanej tvorbe. Momentálne pôsobí v Bratislave a Banskej Bystrici.
Lukáš Adamčin: „French medieval Trebuchet“ (r. 1100 – 1500) bol jedným z najväčších katapultov, ktoré sa kedy používali. Pre ich veľkosť a ťažký presun sa používali len vo väčších a významnejších bojoch. V Číne nimi katapultovali dokonca aj mŕtvych ľudí nakazených morom a inými chorobami.
Michal Machciník: Autor je topografom, hľadačom v krajine a sochárom. Pri potulkách okolím Košíc nachádza odkazy, fyzické či mentálne stopy a nevyjasnené príbehy. Tieto empiricky vyhodnocuje a spracováva v rámci uvažovania o danom mieste a ľudskej činnosti, s presahom do mystickej až religióznej roviny.
Študenti Fakulty umení TUKE prezentovali projekty a výber z tvorby študentov košického Ateliéru nových médií.
Martin Kutný: Akademický sochár. Autor sochy kata Jána na Radničnom námestí. Venuje sa reštaurovaniu kultúrnych pamiatok, komornému sochárstvu a maľbe.
Na akcii nechýbal ani kútik spoločenských hier BoardGames. K dispozícii boli kartové, strategické, párty, rodinné, logické či postrehové hry. Bardejovčania mohli zhliadnuť aj divadelný kabaret. Od 21.00 priestor patril hudbe – najprv sa prezentoval projekt Stanislava Geciho a za ním to už bol Ondrej Zajac & Alternatiwave. V nedeľu pred baštou bude tretím dňom pokračovať Keramikársky workshop.
V najbližšom čísle našich novín nájdete rozsiahli článok o OZ Kandelaber. Noviny hľadajte vo svojich poštových schránkach ešte pred jarmokom.
(21:10, j)
Ako zvládnuť DPH aj za pomoci otázok z praxe