* Článok bol uverejnený v novinách AHOJ BARDEJOVízie č. 2/2016
Hala slúži aj na mnohé kultúrno-spoločenské udalosti, strecha je však deravá
V športovej hale sa konajú mnohé športové podujatia, no miesto si nájde aj kultúra
Športová hala Mier v Bardejove bola do užívania daná v roku 1983. Tvorí ju hlavná časť – palubovka s tribúnou a vedľajšia – telocvičňa a deväť šatní. V hale sa okrem športových podujatí konajú aj rôzne kultúrno – spoločenské udalosti. V poslednom období sa však v hale vyskytujú aj problémy, najnovšie to je zatekajúca strecha.
Obe palubovky sú využívané hlavne športovými klubmi, tie dostávajú hodiny od mesta, takže za prenájom neplatia. „Kluby si do konca októbra dávajú žiadosti na oddelenie školstva a telesnej kultúry, následne prebieha prerozdelenie, hlavne podľa kapacitných možností. Následne k tabuľke uvediem svoje pripomienky a návrhy a papiere posielam do komisie pre šport a telesnú výchovu. Práve komisia hodiny upraví alebo schváli a tak to ide do zastupiteľstva, čiže v konečnom dôsledku práve poslanci schvaľujú hodiny pre kluby a organizácie,“ opisuje celý postup správca haly, Stanislav Draganovský.
Využíva sa aj na kultúru
Halu či telocvičňu využíva viac ako 30 klubov, organizácii alebo škôl. „Je tam aj rezerva mesta na nečakané kultúrno – spoločenské podujatia, ak niekto organizuje podujatie a chce ho v hale, vyplní žiadosť a tú musí schváliť primátor. Športové kluby musia byť registrované, všetko je to na profesionálnej báze. Musia byť pravidelní účastníci ligových súťaží. Športová hala je aj kultúrny stánok, takže ak sa konajú koncerty alebo podujatia, tréning sa musí zrušiť. No je to všetko o dohode, stále sa nájdu ústupky k obojstrannej spokojnosti,“ s istotou hovorí Draganovský.
Do haly sa môže dostať aj niekto, kto nemá od mesta pridelené hodiny. No strávený čas si musí zaplatiť. Hodina v hale stojí 66 eur, telocvičňa 34 eur. Ceny sa tento rok budú upravovať „Stúpli náklady a to je jediný dôvod, prečo sa ceny budú zvyšovať. Občas sa stáva, že prídu chlapci z ulice zahrať si futbal, prenájom si zaplatia cez registračnú pokladňu. No je to dosť obmedzené vzhľadom na vyťaženosť športovej haly klubmi.“
Deravá strecha
V posledných mesiacoch halu trápi strecha, cez ktorú preteká, v zimných mesiacoch bola častokrát zima, na čo doplácali samotní športovci. „Prebiehala rekonštrukcia tepelného hospodárstva, automatizáciu vzduchotechniky si na starosť zobral Bardterm, čiže dodávateľ tepla v rámci nášho mesta a nie našou vinou začali rekonštrukciu robiť dosť nešťastne – v neskorej jeseni, počas celej zimy. Odovzdali to až niekedy v apríli, kedy prebehlo kolaudačné konanie. Uvidíme, či sa to zlepší alebo nie,“ zamýšľa sa správca haly. Problém vidí v tom, že hala bola napojená na kotolňu za pamätníkom holokaustu. „Teraz je priamo napojená na Bardenergy.
Po dokončení obchvatu by aj hala mala byť súčasťou nového oddychového komplexu, takže zrejme sa bude plánovať celková rekonštrukcia športovej haly. Havarijné stavy, ako teraz strecha, riešime vlastnými kapacitami v rámci finančných možností. Strecha bola prelepená pred dvomi rokmi, zatiaľ nám tie miesta držali, ktoré predtým zatekali. No minulú jeseň sa nám ukázal priesak, ktorý počas letnej prestávky bude opravený,“ pokračuje Draganovský.
Pribudli nové koše
V hale pred šiestimi rokmi pribudli nové basketbalové koše. „Boli tam mobilné, ktoré už nevyhovovali, boli technicky opotrebované. Nainštalované boli sklopné koše, diaľkovo ovládateľné. Taký istý zlý stav bol aj v telocvični, tento rok mesto odsúhlasilo investíciu vo výške sedem tisíc eur. Pribudli nové koše i nová časomiera. Aj takto odbremeníme palubovku a umožníme tréningy v telocvični.“
S. Draganovský sa vyjadril aj k schodom, ktoré do haly vedú od bývalej tržnice. V zime sa na nich šmýka a ľahko môže dôjsť k úrazu. „Buď to prebrúsime alebo kúpime protišmykový koberec a upevníme ho. Sám som pocítil pád na schodoch, poznám ten problém. Momentálne to riešime tak, že máme tu vrecia so soľou a keďže patríme pod podnik, ktorý zabezpečuje schodnosť chodníkov, tak každé ráno sa schody posypujú, stále si to kontrolujeme,“ dodáva na koniec rozhovoru správca haly, ktorá patrí pod BAPOS.
(18:20, red)