Gymoš: Ukázať sa
O prezentácie Spojenej školy Juraja Henischa bol medzi návštevníkmi Dňa Prešovského kraja veľký záujem
Pätnásteho novembra dostala Spojená škola Juraja Henischa ako jediná z bardejovských stredných škôl možnosť prezentovať sa v rámci Dňa Prešovského kraja.
Od roku 2007 sa každoročne v Prešove organizuje Deň otvorených dverí, ktorý ponúka verejnosti bohatý program. Najprv niesol názov Dvere dokorán, neskôr sa premenoval na Deň Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Podujatie sa koná v celej budove na Úrade PSK, od jej prízemia, až po šieste podlažie. Tohto roku patrilo prízemie kultúrnemu programu, ktorý začal úvodným príhovorom predsedu PSK Petra Chudíka, následne ho moderoval Juraj Bochňa.
Vystriedali sa tu vystúpenia folklórnych súborov, mnoho tanečných i speváckych zborov, zaujímavými boli aj módne prehliadky z rôznych historických dôb. „Fascinujúce bolo pre mňa vystúpenie speváckeho zboru Gaudeamus, ktorý je na Slovensku dosť úspešným súborom,“ pozitívne hodnotí vystúpenie reportér Televízie Gymoš Adam Kralovič.
Na jednotlivých poschodiach sa nachádzali stánky, v ktorých návštevníci mohli nájsť výrobky ľudových remesiel, prípadne firmy, ktorých činnosť nejako súvisí s vyšším územným celkom. Väčšina z nich propagovala svoju prácu a poskytovala návštevníkom základné informácie. Prvé poschodie patrilo regionálnemu rozvoju a návštevníci sa tu mohli dozvedieť o možnostiach, ktoré ponúka Prešovský kraj.
Veľký záujem vzbudzovali najmä drevené kostolíky, ktoré dlhodobo patria medzi najvyhľadávanejšie atrakcie Prešovského kraja. Predposledné poschodie patrilo najmä školám, ktoré mali možnosť prezentovať sa v rámci svojho odboru. Túto príležitosť dostala okrem našej školy aj Stredná priemyselná škola z Prešova a Stredná odborná škola Andyho Warhola z Medzilaboriec.
„Veľmi sa mi páčili prezentácie Priemyselnej školy z Prešova. Boli to nádherné vyrezávané práce z dreva, napríklad motorky, hudobné nástroje ako harfa, basa a dokonca aj stojan na víno,“ hovorí učiteľ Branislav Boďo.
Spojená škola Juraja Henischa prezentovala obe svoje zložky, tak gymnázium, ako aj strednú odbornú školu polytechnickú. Gymnázium zastupovali úspešný časopis, víťaz posledných dvoch ročníkov Štúrovho pera, a novovzniknutá Televízia Gymoš, ktorej ambíciou je mapovať študentský život školy.
Stredná odborná škola polytechnická ponúkala prítomným návštevníkom najmä výsledky z oblasti robotiky. Nešlo však o žiadne nudné prezentácie či prednášky, ale skôr o praktické ukážky tvorby študentov školy. Vďaka tomu bol stánok školy neustále plný, záujem prejavovali najmä žiaci prešovských základných škôl.
Učiteľ Miroslav Vojtek a majstri odborného výcviku Lukáš Roguľa a Peter Lipták im ponúkli ukážky práce v 3D tlačiarni, veľkej popularite sa tešil malý robot, ale aj inkognito obrazovka, ktorá sa zdá na prvý pohľad prázdna, no pomocou okuliarov možno vidieť obraz.
„Veľa detí zaujalo autíčko na diaľkové ovládanie, ktoré si žiaci mohli sami ovládať. Je špeciálne spravené, a to tak, že výdrž jeho batérie trvá asi pätnásť minút, zatiaľ čo nabíjanie len pár sekúnd,“ približuje novinku z dielne školy Vojtek.
Príjemnú atmosféru dotvárala živá ľudová hudba, ktorá sa presúvala všetkými poschodiami. Okrem firemných či školských stánkov tam nechýbali ani klasické ako predaj medu a medoviny, vlastnoručná výroba šperkov, šúpolienok alebo rôznych výrobkov z dreva. Posledné poschodie patrilo zariadeniam, ktoré svoje zručnosti predviedli v oblasti gastronómie. Zaujímavými bol carving fruit, teda vyrezávanie obrázkov do ovocia alebo torta v tvare stromu, ktorá pôsobila naozaj lákavo.
„Dievča ju aranžovalo celý deň a jej výsledok bol ohromujúci. Vďaka svojim detailom z fondánu vyzerala úžasne,“ vyzdvihuje šikovnosť cukrárky Boďo. Každý návštevník tam mohol zakončiť svoju prehliadku priestorov sídla Prešovského kraja pri naozaj chutnom mrkvovom koláčiku s kávou alebo čokoládou zo špeciálnej, pre túto príležitosť zriadenej retro kaviarničky.
(19:55, S. Babčáková, foto: P. Dulenčin)