V Bardejove sa dnes strieľalo, hlásia niekoľko mŕtvych

59x
21. Január 2017

Oslobodenie Bardejova

Reportáž

 

V sobotu dvadsiateho prvého januára sa vo vodnej priekope pri Červenej bašte uskutočnila rekonštrukcia bitky pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Bardejov.  Prítomným divákom ruskí vojaci, nemeckí vojaci, 1. československý armádny zbor a vojaci zastupujúci Maďarskú armádu predviedli autentické boje, nechýbali silné strely alebo výbuchy. Návštevníci  zhliadli protitankový kanón, guľomety či rôzne samopaly a karabíny.

Do Bardejova zavítali desiatky vojakov z viacerých vojenských klubov histórie, ktoré sa zaoberajú históriou druhej svetovej vojny. Nechýbal ani domáci Klub vojenskej histórie Bardejov, ktorý bol zároveň spoluorganizátorom akcie.  Príprava trvala niekoľko týždňov. Po rokoch, kedy sa podujatie konalo na Radničnom námestí, sa ukážka už tretíkrát uskutočnila v priekope, tak ako minulý rok, pri hlavnej ceste na Krátkom rade. Ťažší terén, sneh a hlina pod nohami vojakom vyhovoval. Veď aj pred sedemdesiatimi dvomi rokmi sa boje odohrávali v okrajových častiach Bardejova.

Bardejov oslobodzovala v noci z devätnásteho na dvadsiateho januára 1945 tretia samostatná brigáda nášho 1. Československého armádneho zboru, Sovieti dorazili až nadránom a v meste a v okrese bolo zajatých približne 60 Nemcov, ktorí sa nezmohli na žiaden odpor.  Sovieti si to do Bardejova namierili od časti Gróner.

Z historického hľadiska je zrejmé, že Bardejov bol oslobodený bez jediného výstrelu.

(13:55, red)

 

pizza_roberto (1).jpg

1176
Diskusia
Pridať komentár