O program bol veľký záujem
Publikum tvorili hlavne tí skôr narodení
V Športovej hale Mier sa v nedeľu (26. 2. 2017) uskutočnil Medzinárodný deň žien. Organizátorom sa stala vládna strana SMER-SD, do Bardejova zavítali aj najvyšší predstavitelia štátu na čele s premiérom Robertom Ficom. Pred zaplnenou halou program moderoval Peter Kočiš, o samotný program sa postarali La Gioia, Modus i Čarovné ostrohy.
Program osláv MDŽ so stranou SMER-SD odštartoval v sobotu v Trebišove a Košiciach. Nasledoval Bardejov a Sabinov, ďalšími mestami, kde diváci uvidia rovnaký program, bude Trnava, Senica, Nitra, Topoľčany, Hnúšťa, Banská Bystrica, Prievidza, Trenčín, Čadca, Žilina a oslavy vyvrcholia 8.3. v Bratislave.
V závere akcie prítomné ženy dostali kvietok ako symbol lásky a úcty.
MDŽ
Medzinárodný deň žien pripadajúci každoročne na 8. marec je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorkských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
Demonštrácie žien na konci zimy, tradične v nedeľu, sa najskôr odohrávali v USA na popud Socialistickej strany USA; veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa konalo 8. marca 1908 v New Yorku. Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Klára Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátum.
Dátum 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne, najmä pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917 tesne pred Februárovou revolúciou, ktorá sa konala poslednú nedeľu vo februári podľa juliánskeho kalendára, čo odpovedá 8. marcu kalendára gregoriánskeho. Sviatok sa rýchle rozšíril, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickú socialistickú obdobu Dňa matiek.
Pred prvou svetovou vojnou vytýčili ženy predovšetkým tieto požiadavky:
- volebné právo
- osemhodinový pracovný čas
- zlepšenie špeciálneho zákonodarstva
(9:05, DK, foto: Fotošot)