Vedúci FS Dubinčan Ján Tomčo navštívil ZŠ v Bardejove

175x
02. Marec 2017

Fašiangy, Hromnice, Veľká noc príde....

SAM_8824.JPGTakto veselo nám bolo jedno pekné fašiangové predpoludnie. V duchu udržiavania ľudových zvykov a tradícií, sme sa rozhodli priblížiť žiakom obdobie fašiangov.

Pozvali sme si na to naslovovzatého odborníka, ktorý sa už dlhé roky venuje ľudovým zvykom, a udržiava tak dedičstvo našich predkov pre ďalšie generácie. Triedy pre intelektovo nadaných žiakov 1.D a 5.A na ZŠ Komenského 23 v Bardejove navštívil pán Ján Tomčo, vedúci FS Dubinčan.

Z pútavého rozprávania sa žiaci dozvedeli kedy sa fašiangy začínajú a končia, prečo sa ľudia obliekali do masiek, aké práce kedysi ľudia počas fašiangov vykonávali, a prečo sa väčšina svadieb odohrávala práve počas fašiangov. Naučili sa tiež, ktoré jedlá sa počas tohto obdobia jedávali a aké huncúcstva vystrájali, aby sa zabavili, no a tiež to, že toto veselé obdobie ukončili pochovávaním basy. Rozprávanie pána Tomča bolo doplnené veselými fotografiami z fašiangovej zábavy FS Dubinčan, ktorá sa každoročne koná v obci Dubinné.

Žiaci sa dozvedeli aj to, že tá čudná palica so zvončekmi a bubienkom sa volá ozembuch, a sami si skúsili, že nie je až také jednoduché zahrať na tomto hudobnom nástroji. A za doprovodu tohto nástroja sme si spoločne zaspievali aj pieseň Fašiangy, Hromnice a dozvedeli sme sa aj to, že doteraz sme to spievali nesprávne s textom Fašiangy, Turíce, ..., keďže Turíce sú až po Veľkej noci, teda to akosi chronologicky nesedí (aj keď to dobre znie).

Plní nových vedomostí, ale s prázdnymi bruškami, sme si v školskej kuchynke spoločne urobili pravé fašiangové šišky s džemom a cukrom, a popíjali sme sladký čaj. Prípravu mali na starosti piataci pod starostlivým dohľadom pani učiteliek A. Tribusovej a E. Baldovičovej. A opäť plní energie sme si ešte v triede zatancovali kačací a stoličkový tanec, a plní nových zážitkov sme sa mohli vybrať domov.

Verím, že takéto zážitkové učenie zabezpečí deťom trvalé skúsenosti a vedomosti, vďaka ktorým z nich vyrastú dobrosrdeční ľudia vážiaci si jeden druhého, schopní oceniť prácu iných.

(14:55, E. Baldovičová)

 

Bilingvál-leták-1.jpg

1211
Diskusia
Pridať komentár