V Bardejove vznikol nový pivovar, cieľom je aj zamestnať ľudí

324x
04. Marec 2017

* Článok bol uverejnený v novinách AHOJ BARDEJOVízie č. 1/2017

Vznikol bardejovský pivovar

Pivo má povzbudiť, nie utlmiť.jpg

 Pivo má povzbudiť, nie utlmiť 

 

Bardejov má bohatú históriu vo výrobe piva, veď už od stredoveku až do medzivojnového obdobia sa na Hornom Šariši pivo varilo.

Ako jeden z mála sa rozhodol vrátiť späť do Bardejova a pracovať na projektoch zameraných na rozvoj nášho regiónu. Jozef Havír predstavil projekt BERHET – bardejovský pivovar, ktorý chce obnoviť výrobu piva v Bardejove.

 „Ide o nový bardejovský pivovar. Aktuálne funguje kočovne. Výrobu nám zabezpečuje obchodný partner, ktorý disponuje potrebnou technológiou. Pivo sa varí podľa vlastného receptu a podstatná časť výroby sa deje v Bardejove. Cieľom je vybudovať vlastný pivovar a tým vytvoriť nové pracovné miesta priamo v našom okrese,“ informuje celú podstatu autor projektu.

Momentálne je k dispozícii vrchne kvasené pivo American Pale Ale, pre ktoré je typické plne horké telo s citrusovým zakončením – ideálne na zimné obdobie, keďže zahreje a chuťou pripomenie leto. „Radi by sme vyrábali aspoň tri druhy stálych pív a nejaký špeciál. Všetko však závisí od dopytu a od kapacitných a finančných možností. Na Slovensku a v Čechách prevláda, čo sa štýlu piva týka – tradičný ležiak. Vyrába ho pravdepodobne každý pivovar v strednej Európe a nájdete ho v akomkoľvek podniku. Vďaka filtrácii a pasterizácii, ktorá sa robí kvôli zvýšeniu doby trvanlivosti, sa prirodzená kultúra odbúrava, a práve preto sa stráca pravá chuť piva. Navyše takéto pivá sú ťažšie stráviteľné, čo má za následok to, že sa človek cíti naliaty a oťapený.“

J. Havír zároveň vysvetľuje, čo by mal vyrábať nový pivovar v Bardejove. „Chceme vyrábať presný opak toho, čo je momentálne na trhu. Orientovať sa na originálnu chuť piva – nepasterizované, nefiltrované pivo, ktoré nezaťažuje organizmus a je ľahko stráviteľné. Na prvom mieste je u nás kvalita. Držíme sa hesla – pivo má povzbudiť, nie utlmiť.“

 

Kvalita od lokálneho výrobcu

Bardejovské pivo je určené pre každého, kto chce vyskúšať niečo nové, originálne a jedinečné. Podľa Havíra výhodou Berheta je rastúci trend vznikajúcich minipivovarov, ako aj uvedomelý spotrebiteľ, ktorý vyhľadáva kvalitu, predovšetkým od lokálneho výrobcu.

Kde môžeme dané pivo nájsť? „Aktuálne boli oslovené miestne podniky, reštaurácie a hotely. Keďže je to v štádiu riešenia, je predčasné hovoriť, kde presne bude v predaji. Viaceré podniky majú kontrakty s veľkopivovarmi, takže sme v tejto veci trochu limitovaní. Vzhľadom na to, že ide o nový produkt, nechceme lokálny trh celoplošne zahltiť, ale chceme mať pivo iba vo vybraných lokalitách,“ pokračuje autor a dodáva, že miesta predaja budú zverejnené na webe a na sociálnej sieti.

 

Podporiť cestovný ruch

Prioritným cieľom je vybudovať základňu v Bardejove. „V obchodných jednaniach sme už dostali ponuku distribuovať pivo aj do iných miest, sekundárnym cieľom je jeho export za hranice. Ak do mesta príde návštevník, chceme mu ponúknuť niečo miestne, pretože ľudia si veci spájajú najmä so zážitkami. Zároveň je tu šanca, že daný produkt si návštevníci mesta zakúpia pre svojich známych a aj vďaka tomu sa bude zvyšovať záujem a povedomie o Bardejove. Práve predajom piva chceme podporiť rozvoj cestovného ruchu. Funguje to aj v iných krajinách a chceme, aby to platilo aj u nás,“ prezrádza ciele J. Havír.

 

Práca pre Bardejovčanov

„Viaceré projekty, na ktorých pracujem, úzko súvisia so zamestnanosťou v okrese. Zameriavam sa na živnostníkov či firmy a pomáham im s podnikaním. Apelujem najmä na spoločensky zodpovedné podnikanie, ktoré na Slovensku chýba. Takisto je to aj s pivovarom Berhet. Cieľom je priniesť nové nápady, nové zmýšľanie, nový pohľad na veci a popri tom zamestnať miestnych ľudí. Viaceré aspekty sú na seba vzájomne prepojené a vytvára to jeden komplexný celok.“

(18:10, red)

 

culinar.jpg

Diskusia
Pridať komentár