* Článok bol uverejnený v novinách AHOJ BARDEJOVízie č. 5/2016
Nový kultúrny stánok a vzdelávacie centrum
Budova zhromaždenia v Židovskom suburbiu
Naše občianske združenie Vita in suburbium so súhlasom vlastníka otvorilo Starú synagógu verejnosti. Výstavy, prednášky, koncerty, expozícia, vzdelávacie a spomienkové podujatia potvrdili, že Bardejovčania chcú, aby sa Židovské suburbium stalo súčasťou nášho spoločného dedičstva.
Rovnaký záujem nás spojil s Bardejovským výborom na zachovanie židovského dedičstva, ktorý založil bardejovský rodák a preživší Emil Fish žijúci v USA. Dokázal zjednotiť stovky potomkov komunity. Pamätník holokaustu, ktorý v roku 2014 postavili z vlastných prostriedkov, bol symbolom zmierenia a ponukou na ďalšiu spoluprácu.
Nasledujúci rok začala realizácia projektu Bardejovské suburbium – záchrana, obnova a reštaurovanie Starej synagógy, podporeného EHP grantom. Týmto projektom chcel ÚŽŽNO vytvoriť v „srdci areálu“ priestor pre kultúrno-spoločenské a edukačno-vzdelávacie aktivity. Postavené budú aj sociálne zariadenia na mieste zaniknutej budovy rituálneho bitúnku. Nové oplotenie areálu umožní atraktívne a nerušené pohľady z ulice na nádvorie a budovy. Projekt bude ukončený v apríli roku 2017.
„Možno vznikne zóna s jedinečnou kulisou“ Pavol a Peter Hudákovi
Synagógou obnova neskončí. Prvé rokovania medzi ÚZŽNO a Bardejovským výborom o osude ďalšej budovy, Domu zhromaždenia, naznačili spoločný záujem na jeho revitalizáciu. Pôvodne slúžil ako miesto pre vzdelávanie členov židovskej komunity. Jeho interiéru dominuje hlavná modlitebná sála s vysokými stropmi a rozlohou takmer 150 m2. Architektonické usporiadanie ponúka možnosť pre umelecké vyžitie, oddych či stretnutia. Môže byť novým kultúrnym stánkom mesta a vzdelávacím centrom zároveň. Koncepciou jeho využitia sa zaoberá architekt Giora Solar a výkonná riaditeľka výboru Orit Stieglitzová.
Interiér Starej synagógy pred reštaurovaním a rekonštrukciou
Nezastupiteľnú úlohu pre budúcnosť Židovského suburbia má naše mesto, naša samospráva. Zóna svetového kultúrneho dedičstva a ostatné časti mesta musia tvoriť jeden urbanistický celok. Nemôžu to byť oddelené entity, ale spojené nádoby. Otázkou ostáva osud kotolne K-08 a ohyzdného komína. Budova po úpravách môže poskytovať funkčné zázemie alebo byť priestorom pre mládež a voľnočasové aktivity nadväzujúce na Židovské suburbium. Možno bude odstránená a vznikne zóna s jedinečnou kulisou. Kľúčom k úspechu bude vytvorenie kvalitného manažment plánu Židovského suburbia a plánov samosprávy na vytvorenie nového námestia. Osud projektu bude závisieť od účasti verejnosti, ktorá si nájde cestu do týchto priestorov.
Suburbium ako súčasť svetových kultúrnych klenotov
Pohľad do minulosti a súčasnosti nabáda zamyslieť sa nad budúcnosťou. Veríme, že keď dohorí symbolické ôsme chanukové svetlo, Židovské suburbium bude reprezentačným a dôstojným miestom, v ktorom bude vládnuť pokoj a oddych. Predovšetkým mládež tu spozná dejiny, kultúru, hmotné dedičstvo a taktiež pravdivý osud bardejovskej židovskej komunity. Roky práce na revitalizácii židovského kultúrneho dedičstva v našom regióne nás utvrdzujú v presvedčení, že Židovské suburbium má potenciál zažiariť na mape svetových kultúrnych klenotov a po komplexnej obnove sa stane vyhľadávanou turistickou atrakciou.
V závere by sme chceli vyjadriť úprimné poďakovanie v mene vlastníka, výboru potomkov židovskej komunity, samosprávy a nášho občianskeho združenia za každú návštevu, pomoc, dobré slovo a skutok na náročnej ceste záchrany dedičstva našich predkov. Kiežby sme na budúci rok spoločne zapálili skutočný chanukový svietnik a adventný veniec v Židovskom suburbiu.
(16:30, Pavol a Peter Hudákovi)