Nórske deti obedujú aj slovenské prívarky

49x
30. Marec 2017

* Článok bol uverejnený v novinách AHOJ BARDEJOVízie č. 1/2017

Nóri sú veľmi tradiční

Martin Baranovič si v Nórsku založil cateringovú firmu - foto treba presvetliť.jpg

Bardejovčan M. Baranovič si v Nórsku založil cateringovú firmu

 

Vďaka Bardejovčanovi Martinovi Baranovičovi majú škôlkari v hlavnom meste Nórska k obedu aj slovenskú stravu. Bývalý novinár, ktorý vymenil svet médií a komunikácie v techonologickej firme, za gastronómiu, odišiel žiť do Nórska a po čase založil cateringovú firmu.

Trend studených obedov, zložených z obložených chlebov a jogurtov s ovocím, pomaly nahrádza varené jedlo. Škôlky nemajú vlastné kuchyne a jedálne, ako to poznáme zo slovenského školstva. V malých kuchynkách sa ťažko varí obed pre 50 či 80 detí, a tak najmä súkromné škôlky objednávajú jedlo od cateringových firiem.

Trh s jedlom je v Nórsku limitovaný tradíciami a vysokými dovoznými prirážkami na mäso, syry a mliečne výrobky. Takto si krajina, ktorá nie je členom Európskej únie, chráni svoj poľnohospodársky trh.  Akékoľkvek počiatočné nápady na rôznorodé jedlá, s cieľom odlíšiť sa od konkurencie, tak museli ísť bokom, a ostalo z veľkej časti pri tradíciách.

 

Čo teda jedia nórski škôlkari na obed?

Favoritmi sú rôzne rybie produkty ako rybie guľky v smotanovej omáčke, rybie fašírky s kôprovou omáčkou a uhorkovým šalátom, obaľovaná treska so zemiakovou kašou, ale aj mäsové guľky v rajčinovej omáčke.

 

Robíte aj slovenské jedlá?

Veľmi nie. Nóri sú veľmi tradiční a opatrní na cudzie chute, tak nejaké halušky, alebo kyslú kapustu nerobíme. Ale skúšame sem-tam do jedálneho lístka zaradiť kurací perkelt s cestovinou alebo prívarok zo zelenej fazuľky.

 

Čo je dôležité pri príprave jedál pre deti?

V cateringovej brandži nerobíte jedlo pre malú rodinu, ale varíte vo veľkom. V takom prípade je objednávka plná rôznych požiadavok, napríklad na jedlo bez lepku, bez laktózy, bez bravčového mäsa, atď. Takže sa snažíte variť tak, aby ste navarili jedlo, ktoré môžu jesť všetci. Dôležité je vyvážené jedlo a s každým jedlom dostatok zeleniny. Nórske deti preferujú keď si obed môžu „zložiť“ sami – tak že si naberú trochu zemiakov, trochu mäska, trochu zeleniny. Nemajú veľmi radi, keď je všetko zmiešané – napríklad pri kuracom woku, a podobne. A potom je dôležitá trpezlivosť pri nových jedlách a chutiach, niekedy nezachutí na prvýkrát, a treba to isté jedlo ochutnať po čase opäť a potom si dieťa na to jedlo zvykne. Tak sme to po porade s učiteľmi v škôlke spravili pri kuskuse – prvýkrát deti ohrnuli nosom, potom ho o týždeň už niektoré jedli a dnes kuskus posielame k obedu bežne.

 

Čo sa človek naučí v biznise s jedlom?

Naučí sa koľko čo stojí, a aké rôzne produkty na trhu sú, alebo nie sú. Naučí sa tiež variť, experimentovať, nevyhadzovať jedlo, ale použiť ingrediencie v inakšej podobe. Naučí sa tiež ako má jedlo chutiť. V gastrobiznise sa z vás ľahko stane komplikovaný zákazník v reštauráciách. Časom rozoznáte či je jedlo varené poctivo, či je čerstvé, či sú suroviny dobré. To všetko sú užitočné vedomosti.

(17:35, red)

 

Bianco cafe.jpg

Diskusia
Pridať komentár
mark