Vyučovanie so zvieratkami

9x
25. Máj 2017

Netradičné vyučovanie

20170428_085533.jpg

Vyučovanie deti zaujalo

 

Ak by ste dostali za úlohu zodpovedať, ktoré tri  slová vám napadnú pri pojme  detstvo, určite by vaše myšlienky neutekali ďaleko od babkinej záhradky, nekonečných detských hier na dvore či spoznávania sveta zvieratok naokolo. My dospelí sme vo svojom  detstve úplne prirodzene získavali tie najdôležitejšie informácie o svete práve takýmto spôsobom.  Neskôr v škole sme ich postupne zatriedili,  poznatky rozšírili a väzby medzi nimi posilnili. V súčasnosti získavame dojem, že učivo čoraz viac podlieha abstrakcii a detskému chápaniu je upretá šanca oprieť sa o konkrétny obraz, získaný bežným pozorovaním či zážitkom.

Nielen z tohto dôvodu je v prváckej triede pre intelektovo-nadané deti zo ZŠ na Komenského 23 v Bardejove, výučba prvouky právom oslobodená o čistú teóriu ohraničenú učebnicou, podliehajúcou prislúchajúcim učebným osnovám. Kým pri objavovaní zákonitostí sveta,sa naša trieda zmenila na pokusné laboratórium, objavujúca tiene a hravými spôsobmi pokúšajúca zmysly, pri vnímaní času a porovnávania predpokladu a skutočnosti na základe kmitov a presýpania, sme  pristúpili k výrobe vlastných alternatívnych meradiel. Ani pri téme rastlín sme neupustili od zážitkového modelu, práve naopak. Z vedátorov sa plynulo stali malí záhradníci, ktorí sa častiam rastlín priučili pri sadení semiačok a vytvorením vlastnej minizáhradky, momentálne už plnej výhonkov zdravej zeleninky v skleníku interiéru školy, čakajúcej na vhodné počasie a trvalý domov v školskom skleníku.

No ako zvládli nadaní prváci tému zvieratká? Aby sme aj v tomto prípade vychádzali z reálnej predstavy, piatok 28. apríla sme vymenili obrázky zvierat z učebnice za reálne objekty. A takmer sme vymenili aj učiteľa, pretože tým sa stali psík Dotty a agama bradatá s menom Filip, spolu so svojimi majiteľmi. Jakubko i Mirka, pripravili skvelú prezentáciu nielen pre svojich spolužiakov, ale aj pre všetkých návštevníkov, ktorí v húfoch prichádzali pozrieť nových „spolužiakov“ a zároveň  získať odpovede na všakovaké otázky. Jakubko všetkým porozprával ako sa treba o yorkshirského teriéra starať, čo môže jesť a naopak, čo by mu spôsobilo problém. Predviedol nám aj zaujímavé kúsky, ktoré svoju Dotty naučil. Najviac nás však prekvapilo, že pozná svoju pravú a ľavú labku, ktorú zdvíha na povel a za špeciálnu odmenu. Ani agama bradatá neobišla bez odmeny. Mirka si pre ňu zadovážila živé kobylky i  červy. Ale až po bezproblémovej asistencii svojej majiteľke, ktorá ukázala tŕne, ktorými sa bráni, jej pohyb vo vode aj spôsob prijímania potravy rýchlym prilepením na jazyk a vtiahnutím. Okrem toho sme sa dozvedeli ako rozpoznávať rôzne signály tejto jašterice a zaujímavosťou je, že nakladie až 25 vajíčok.  

A tak sa toto dopoludňajšie vyučovanie so zvieratkami v škole aspoň trochu priblížilo tomu, čo je  pre učenie u detí najpodstatnejšie – konkrétnej predstave. Na druhej strane sme vytvorili priestor pre prezentáciu poznatkov týchto šikovných prvákov, ktorých záber je naozaj široký. Navyše, ak sme prehĺbili vzťah k prírode i zvieratkám aj u iných detí, náš cieľ sme naplnili k úplnej spokojnosti týchto malých milovníkov i ochrancov prírody.

(20:20, A. Tribusová)

 

unicredit mare.jpg

Diskusia
Pridať komentár