Pred letom je potrebné skontrolovať klimatizáciu i filtre

22x
25. Jún 2017

* Článok bol uverejnený v novinách AHOJ BARDEJOVízie č. 3/2017

Pred letom je potrebné skontrolovať klimatizáciu i filtre

klimatizacia-v-aute.jpgDôležité je pozrieť aj klimatizáciu

 

Vlastniť auto je v dnešnej dobe už samoz­rejmosťou. Aj v našom meste je ich stále viac a viac, i keď počet obyvateľov nestú­pa. Každý vie, že prevádzkovať osobné motorové vozidlo nie je najlacnejšia záleži­tosť. Najväčšiu položku zaberá samotná kúpa auta, no nasledujú pravidelné a nie malé čiastky za pohonné hmoty, servisné prehliadky, starostlivosť o auto, plate­nie povinného poistenia, kúpa diaľničnej známky a množstvo ďalších poplatkov.

Porozprávali sme sa s automechanikom, spolumajiteľom Brzdového centra a autoser­visu Štaffen, Rudolfom Štaffenom mladším.

Na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného auta?

V prvom rade na počet kilometrov, na to, v akom stave je auto z vnútra i z vonku, či nie je zničené a dôležité je vedieť aj to, či bolo alebo nebolo servisované. Počet kilometrov sa dá overiť. Pokiaľ bolo auto kupované v Sloven­skej republike, tak sa dá overiť na stránke ek-sk. Tam by mala byť celá história emisných a technických kontrol. Pokiaľ je auto dovezené zo zahraničia, tam je to potom problematicke­jšie zistiť. Ak nebolo servisované v autorizo­vanej sieti, tak tie kilometre sa nedajú zistiť. Keď bolo, tak podľa čísla karosérie by mal každý predávajúci v konkrétnom autosalóne vedieť dohľadať servisnú históriu vozidla.

Čo je potrebné skontrolovať pri kúpe motorového vozidla?

Určite overiť počet najazdených kilometrov a skontrolovať číslo VIN. Zistiť, či nie sú nejaké závady v riadiacich jednotkách. Dôležité je pozrieť auto aj zospodu, uro­biť takú celkovú kontrolu. Občas sa stane, že k nám príde niekto už s kúpeným autom a vyzerá dosť zle. Lepšie je poradiť sa pri kúpe, alebo zobrať mechanika so sebou, ktorý sa na auto pozrie priamo na mieste.

Vraví sa, čím je auto drahšie, tým viac vy­drží. Viete toto tvrdenie potvrdiť?

Nie je to pravidlom, ale dá sa vo všeobecno­sti povedať, že drahšie autá vydržia dlhšie. Závisí to však od toho, ako sa majiteľ o to auto stará. Keď ho servisuje pravidelne a príde za­včasu aj s maličkosťou, tak sa to dá dať jed­noduchšie opraviť ako keď príde v poslednej chvíli. Potom sú aj investície na opravu väčšie.

Ako sa starať o auto? Máte nejaké odporúčania, na čo by majiteľ auta nemal zabudnúť?

Dôležité je dodržiavať servisné intervaly, pravidelne meniť olej. Je to tá najlacnejšia vec, akú môžete autu dať. Dôležité je aj meniť fil­tre. Ak majiteľ spozoruje nejaký klepot, mal by to riešiť. Práve klepanie podvozku je na našich cestách častá závada. Pozor si treba dať aj na elektroniku okolo motora. Teraz pred letom okrem prezúvania pneumatík je dôležité poz­rieť klimatizáciu, peľový filter, skontrolovať brzdy, podvozok. Dôležitá je aj klimatizácia a peľový filter. Práve filtre bývajú v strašnom stave, keď ich vyberieme z auta. Ideálne je auto dať skontrolovať pred letom a pred zimou.

V minulosti si mnoho ľudí vedelo auto opraviť doma na dvore, dnes, keď je v aute množstvo elektroniky, je to čoraz ťažšie. Je to naozaj tak?

„Teraz bez diagnostiky človek nespraví skoro nič. Niekedy má aj samotná diagnos­tika problém povedať, čo autu je. No mať elektroniku v aute prináša aj výhody. Vš­etko je to robené pre bezpečnosť v aute.

Hodia sa do mesta hlavne benzínové autá? A čo autá na plyn?

„Do mesta auto určite na benzín. Naftové autá majú filtre pevných častíc a keď jazdia krátke trate, tak sa filter viac zanáša.. Potom je po­trebné robiť regeneráciu, buď auto poslať na dlhšiu cestu, alebo diagnostickým prístrojom vyvolať nútenú regeneráciu. Dosť veľa ľudí si ešte stále kupuje naftové autá do mes­ta. Naftový motor je náročnejší na údržbu.

Plyn je alternatívne palivo. Investícia je okolo tisíc eur, no ak si zoberieme, koľko stojí plyn a benzín, oplatí sa to. O autá, ktoré sú na plyn, sa treba častejšie starať.

(15:30, red)

 mc plagát.jpg

Diskusia
Pridať komentár