* Článok bol uverejnený v novinách AHOJ BARDEJOVízie č. 7/2017
Umelecké diela v podaní bardejovského cukrára
Rado po vyučení za cukrára v Košiciach v roku 1995 dostal príležitosť ísť pracovať do zahraničia. Aj keď teraz nie je práca v zahraničí žiadna zvláštnosť, v roku 1995 to bola veľká vec. Zvlášť keď ste neovládali jazyk krajiny kde ste išli pracovať. Chcelo to odvahu a veľký kus odhodlania nevrátiť sa po prvom mesiaci. Trochu som mu vtedy závidel, ale aj obdivoval jeho odvahu.
O niekoľko rokov neskôr som sám nasledoval jeho cestu, aj keď v inej krajine a v inej profesii. Vtedy som sčasti pochopil, že naša odvaha možno súvisela skôr s mladíckou neskúsenosťou a odhodlanie nevrátiť sa po pár mesiacoch súviselo skôr s túžbou uspieť a nevrátiť sa s nálepkou “neúspešný”.
Aj keď naše stretnutia v Bardejove boli po tie roky sporadické a náhodné, naša optika formovaná skúsenosťami v zahraničí nám vytvárala názory a postoje k sebe veľmi blízke. Náš pobyt v zahraničí nás paradoxne zblížil ešte viac.
Vedel, že chce byť cukrár
Keď som bol v Bardejove, nikdy som neopomenul sa ozvať vysmiatemu pánovi cukrárovi na jedno pivo. Väčšinou to vyšlo raz za dva roky. Aký bol teda pracovný osud vo svete cukrára z Bardejova, ktorý už vo svojich 11 rokoch vedel, že chce byť cukrár? V roku 1995 ako 23 ročný začal v Hoteli Hilton - Mainz, bez znalosti nemčiny. Jeho prvá úloha bola lúpať pomaranče. Začiatky boli ťažké. Čo sa doma a v škole naučil vo svete neplatilo. „Mal som šťastie“, hovorí.
“V Hiltone som stretol majstra cukrára, ktorý pracoval po celom svete (Arabské emiráty, Kanada, USA) a bol ochotný ma učiť taje medzinárodnej patisserie. Mal som svojho tútora, ktorému sa páčilo, že sa chcem učiť aj po pracovnej dobe. S referenciami z Hiltonu sa mi otvorili dvere do sveta a s nadobudnutými skúsenosťami som pokračoval vo Švajčiarsku, už so zvládnutou nemčinou.“
Rado svoju kariéru vo svete ukončil, aby sa po 20 rokoch vrátil do Bardejova. Medzitým pracoval v Nemecku, Švajčiarsku, Luxembursku, Taliansku a Rakúsku. Predtým, ako sa rozhodol vrátiť do Bardejova pracoval vo Viedni v cukrárenskej dielni, kde zodpovedal za výrobu dezertov pre preteky F1, letecké spoločnosti a podobne.
“Vizitkou jeho práce je aj to, keď si príde k nemu iná cukrárka objednať tortu pre seba alebo pre svojich blízkych.”
„Nabrať skúsenosti v zahraničí by som odporúčal každému ako povinnú jazdu, možno nie celých 20 rokov. Ja som to trochu prehnal“, hovorí Rado. Prirodzene, zaujímalo ma, prečo sa rozhodol vrátiť naspať, prečo v zahraničí uspel a aké sú jeho dojmy z pôsobenia v Bardejove.
Dôvod pre návrat?
Vek ma dobehol. Človek starne, nemladne. Vrátil som sa k rodine. Narodili sa mi dcéry a chcel som byť pri tom ako rastú. Otec mi povedal, že to čo človek dokáže v zahraničí, to sa neráta. Čo dokážem doma, to sa počíta. Tak mu chcem ukázať... (odpoveď so smiechom)
Ako sa rodil úspech?
Mal som šťastie na ľudí. Na šťastie musíš čakať a byť pripravený. K úspechu v zahraničí pomáha mať aj priateľskú a otvorenú povahu. Ak by som sedel po práci na izbe, asi by mi to veľmi nepomohlo. A povahu “splachovací záchod”. Že akú? Život alebo niekto na teba škaredo naloží, a ty to vieš spláchnuť a ďalej sa tým nezaoberať.
Spokojnosť?
Keď sú spokojní zákazníci, som spokojný aj ja. Robím cukrárčinu, ale trochu z inej strany. Cukrárčinu s príbehom, z kvalitných surovín na profesionálnej úrovni. Mám to ako záľubu a zároveň je to aj moje zamestnanie.
Čo dalo zahraničie?
Hlavne disciplínu a profesionalitu. Každý by si to mal skúsiť v zahraničí. Ak si na seba prísny, veci vyzerajú ináč. Ak robíš tortu z povinnosti, je to na nej vidno. Nech každý robí čo vie a všetci budeme spokojní.
Na čo si bolo treba zvyknúť pri návrate do Bardejova?
Ak si chceš zvyknúť a byť úspešný, stačí si priniesť pracovné návyky a cenové nechať za hranicami. Jednoduchý vzorec.
Pri niektorých debatách s ním mám pocit, že sedím s podnikateľským poradcom, keď počúvam jeho životnú a obchodnú filozofiu. Čo však na ňom vyniká je jeho praktickosť, láska k jeho povolaniu, dobrá nálada a humor. Za každým, keď sa stretneme, vnímam jeho pozitívnu energiu.
“Váhu si nemôžem dovoliť zhodiť, ako by som vyzeral ako štíhly cukrár. Kto by si kúpil tortu u chudého cukrára? Ľudia by si mysleli, že mi nechutia vlastné torty. Je to súčasť mojej profesie”, vtipkuje Rado, ktorý v svojej príjmacej kancelárii hrdo vystavuje svoje profesijné certifikáty, ale aj historické dedkove dokumenty, svedectvo pokračovania remesla v rodine.
Ak ste na to pripravený, s tortou dostanete aj niečo extra. Dobrú náladu, ktorá sa na zákazníka z tvorcu torty zavše prenesie. Je to zdarma. Pán cukrár, ako ho oslovujem, keďže sa oslovujeme podľa profesie k úcte k naším remeslám, nepredáva len svoje výrobky.
Predáva vám kúsok sveta, pretransformovaného jeho skúsenosťami do torty. Prináša svet bližšie k nám. V Bardejove môžeme lahodiť na torte a zákuskoch aké konzumujú zákazníci v Hiltone, celebrity na pretekoch F1 alebo cestujúci v prvej triede svetovej leteckej spoločnosti.
Tento príbeh nie je reklama na cukrárenskú výrobu. Je to príbeh človeka, ktorý sa vrátil zo sveta a obohatil naše mesto. V meste je takých ľudí viac a pribúdajú. Bardejov potrebuje takých remeselníkov a odborníkov. Ľudí, ktorí získali skúsenosti v zahraničí a uplatňujú ich v Bardejove.
Vycestovanie mladých ľudí za prácou do zahraničia nie je nevyhnutne zlá vec, ak sa po čase vracajú a prinášajú so sebou svetové pracovné návyky, skúsenosti a kus svetovej chuti, nezávisle na svojej profesii. Každý z nich prináša nielen svoje návyky, ale aj očakávania, ktoré si môžeme navzájom plniť.
(21:00, M. Olejár)