* Článok bol uverejnený v novinách AHOJ BARDEJOVízie č. 7/2017
Keď občania berú veci do svojich rúk, vznikajú dobré riešenia
Komunitnými trhmi vytvára komunitná nadácia platformu na podporu začínajúcich remeselníkov, miestnych umelcov a malých farmárov
Podľa úvodníka týchto novín takmer 80% Bardejovčanov odchádza za prácou do iných miest a iných krajín! Znie to neuveriteľne a alarmujúco. Všetkých, ktorým záleží na zdravej spoločnosti, by nemala táto situácia nechať ľahostajných a podnietiť ich k premýšľaniu a napokon k aktivitám smerujúcim k pozitívnej zmene tohto negatívneho stavu v meste.
Môj názor na riešenie tohto spoločensky závažného problému je nasledovný. Za kvalitu prostredia podporujúceho tvorbu pracovných príležitostí v krajine zodpovedá prioritne štát predovšetkým svojou legislatívou. Neznamená to však, že ostatná verejná správa, ktorá má poslanie spolu vytvárať podmienky na kvalitný život v našich regiónoch a obciach, nemôže robiť aktívne kroky na tvorbu pracovných príležitostí, resp. dobrého podnikateľského prostredia na svojom území.Príkladov na úrovní obcí aj z východného Slovenska je už dnes niekoľko. Spomeniem Kechnec pri Košiciach, Spišský Hrhov, Raslavice.
Nespoliehať sa na štát
Miestne samosprávy v týchto obciach mali na začiatku prioritu vo svojom rozvojovom programe práve vytváranie ústretového prostredia na tvorbu pracovných príležitostí. Nespoliehali sa iba na štát, že im v obci vyrieši nezamestnanosť a nedostatok pracovných príležitostí. Využili a využívajú nástroje, ktoré im dáva predovšetkým zákon o obecnom zriadení (plánovanie, rozpočet, vlastný majetok, výšku nájomného, miestne dane), aby aktívni miestni občania i externí investori mali čo najmenej prekážok pri zakladaní svojich podnikateľských aktivít v svojej obci. Dokonca sa im v niektorých prípadoch postarali aj o zabezpečenie vhodného vyškolenia. Uvedomujú si, že najdôležitejšie pre zdravý rozvoj ich komunít a obcí je napomôcť svojím občanom mať prácu a bývanie doma, aby deti vyrastali v úplných rodinách aj počas pracovných dní.
Pracovné príležitosti
Tento cieľ ich motivoval natoľko, že často výkony týchto starostov a obecných pracovníkov išli nad štandardný rámec ich pracovných povinností. Bez takejto nadpráce by úspech a nadpriemerný počet pracovných príležitostí vo svojich obciach, v porovnaní s inými obcami, nikdy nedosiahli.
Občianske združenia pred 5 - 6 rokmi v Bardejove neexistovali a teraz robia život v našom meste zmysluplnejší a atraktívnejší. JOZEF JARINA
Myslím, že prioritou obcí a hlavne miest, najmä v ekonomicky slabších regiónoch, má byť práve vytváranie vhodného prostredia na tvorbu nových pracovných príležitostí pre svojich občanov i externých záujemcov o podnikanie na území obce. Venovať sa na obciach hlavne výstavbe infraštruktúry, by v súčasnosti už nemalo byť prioritou, len nevyhnutnou povinnosťou samospráv.
Úloha vytvárať dobré podmienky na život vo svojich obciach a mestách nie je v otvorenej demokratickej spoločnosti výlučne vyhradená len pre štátne orgány a miestne samosprávy. Prispievať k skvalitňovaniu života vo svojich obciach majú vo svojich poslaniach aj viaceré organizácie tretieho sektora, t.j. občianske združenia a nadácie. V Bardejove sa tomuto poslaniu venuje niekoľko občianskych združení, vrátane Komunitnej nadácie Bardejov.
Verejnosť treba informovať
Posledných pár rokov sa ich pozornosť začala sústreďovať aj napomáhaniu riešiť problémy v oblasti vytvárania nových pracovných príležitostí, resp. príprave i motivácii mladých ľudí na podnikanie. Som presvedčený, že o ich aktivitách v prospech ostatných Bardejovčanov je potrebné i užitočné verejnosť informovať.
Ešte pred 5 – 6 rokmi v Bardejove neexistovali a teraz robia život v našom meste zmysluplnejší a atraktívnejší. Najmladšie občianske združenie z nasledujúcich menovaných - Kandelaber organizuje na pravidelnej báze také akcie pre verejnosť, ktoré znesú kritériá aj medzi občianskou spoločnosťou najväčších miest Slovenska. Jedna z nich – Pecha Kucha night - je zameraná na inšpiráciu a motiváciu ľudí k sebarealizácii, podnikaniu, či jednoducho povedané k uchopeniu života do svojich vlastných rúk.
Tvorivé dielne
Okrem tejto celosvetovo realizovanej aktivity vymyslenej v Japonsku organizujú aj tvorivé dielne zamerané na zlepšovanie zručností potrebných na podnikanie. Svetlým príkladom spolupráce miestnej samosprávy a tretieho sektora je príklad združenia Different a jeho úspešný príbeh s oživením Hrubej bašty a zriadením kultúrno – komunitného centra. Okrem toho, že bezodplatne prenajatý priestor svojpomocne zveľadili uskutočňujú v ňom veľmi zaujímavé rôznorodé podujatia.
Od apríla t. r. otvorením kaviarne prispeli v meste k vytvoreniu pár nových pracovných miest. Podobnou cestou sa vydalo aj združenie Vita in suburbium. Vďaka jeho aktivitám a spolupráci s miestnou samosprávou vznikol v meste unikátny pamätník Holokaustu a za sebou majú aj obnovenú budovu synagógy.
V súčasnosti sa spolupodieľajú na projektovej príprave rekonštrukcie ďalšieho objektu suburbia. Ich aktivity postupne vedú k tvorbe nových pracovných príležitostí pre budúce prevádzkovanie obnovených objektov. Nehovoriac o markantnom príspevku k zvýšeniu atraktívnosti mesta a potenciálu cestovného ruchu celého regiónu.
Spomenuté príkladné iniciatívy v našom meste veľmi sľubne dopĺňa neformálna skupina miestnych architektov. Ich každoročná konferencia pod názvom Bardejovízie je vždy invenčná a podnecujúca odbornú i laickú verejnosť k tvorbe zaujímavých koncepcií týkajúcich sa nielen výstavby mesta.
V komunitnej nadácii sme už v jej prvých rokoch po jej vzniku (r. 2002) identifikovali málo ústretové prostredie na vznikanie pracovných príležitostí v meste, vrátane nízkeho počtu mladých vracajúcich sa po štúdiách do regiónu. Našou reakciou na túto skutočnosť bola realizácia niekoľkých vlastných projektov zameraných na zvyšovanie zamestnanosti i zamestnateľnosti.
Projekty s partnerskou spoluprácou s úradom práce sme realizovali na stredných školách, v neziskových organizáciách i pre pracovníkov miestnej samosprávy. Od minulého roka organizujeme komunitné trhy na Radničnom námestí. Nimi dávame príležitosť tvorivým ľuďom, začínajúcim podnikateľom, remeselníkom i malým farmárom a predajcom z dvora otestovať svoje produkty na miestnom trhu a podporujeme ich týmto spôsobom na začiatku ich podnikania.
Pri vytváraní čo najlepších podmienok na život v obciach a mestách univerzálne platí, že všetci aktéri sociálneho, ekonomického a spoločenského života navzájom spolupracujú. Táto potreba je deklarovaná aj v zákone o obecnom zriadení. V Bardejove tento aspekt sa dá považovať za celkom uspokojivý. Väčší problém je s koncepčnosťou, ktorá sa zo strategických dokumentov samosprávy v nedostatočnej miere prenáša do reálneho života. Najmarkantnejším dôkazom toho je častá zmena Územného plánu mesta.
Pri zlepšovaní podmienok na život v Bardejove je, aj podľa príkladov z úspešných obci a miest, nevyhnutné napĺňať ďalšiu základnú potrebu – nájomné byty! Táto nenaplnená potreba, identifikovaná aj v občianskych prieskumoch komunitnej nadácie, by sa mohla stať výzvou nielen pre miestnu samosprávu, ale aj pre miestnych podnikateľov v stavebníctve. Dostatočná ponuka nájomných bytov je taktiež výraznou motiváciou hlavne pre mladých ľudí, aby chceli zostávať žiť a pracovať v Bardejove, resp. prinavracať sa doňho po štúdiách.
(19:30, J. Jarina, správca Komunitnej nadácie Bardejov)