Tento článok vyšiel v novinách AHOJ BARDEJOVÍZIE
Nezamestnanosť na Slovensku klesá, je najnižšia za posledné roky. Stále však u nás žije veľká skupina ľudí, ktorí majú problém zamestnať sa. Nežijú v priemyselne vyspelých regiónoch, chýbajú im akékoľvek pracovné zručnosti. Nápad, ochota miestnej samosprávy založiť sociálny podnik, kus poľa - a práca môže byť pre všetkých.
Ešte prednedávnom bolo Slovensko „zásobárňou zeleniny“ pre celé Československo. Situácia sa od tých čias zmenila. Slovenská produkcia zeleniny za posledných 20 rokov klesla. Dôvodov je viacero. Vývoj produkcie zeleniny sa mení aj vo viacerých vyspelých štátoch. Napriek tomu spotreba zeleniny v poslednej dobe na Slovensku začína rásť. O to viac sa zvyšuje dopyt po slovenskej zelenine vyprodukovanej na Slovensku.
Pri produkcii zeleniny nie je potrebná vysoko-kvalifikovaná pracovná sila
Slovensko má dobré podmienky na produkciu zeleniny. Nie pre všetky druhy zeleniny, ale podmienky pre pestovanie na Slovensku sú primerané. V časoch, keď dopyt po slovenskej zelenine stúpa a trh podporuje dobré ceny, je vhodné využiť ekonomický potenciál produkovania zeleniny pre podnikateľské subjekty.
Výhodou môže byť skutočnosť, že pri produkcii zeleniny nie je potrebná vysoko-kvalifikovaná pracovná sila. Dobrý potenciál má aj produkcia zeleniny na malých zakrytých plochách.
Sociálne (obecné) podniky najmä v poľnohospodárskej oblasti so zameraním prevažne na lokálny trh by mohli dokázať naštartovať vidiecku zamestnanosť. Pre dlhodobo nezamestnaných až nezamestnateľných ľudí je sociálny podnik výborným nástrojom na uplatnenie.
Hlavným cieľom sociálneho podnikania nie je maximalizovať zisk, ale riešiť reálne sociálne problémy. Zabezpečením zlepšenia sociálnych služieb v rámci komunít, v ktorých pôsobia, zapájajú ekonomicky neaktívnych alebo znevýhodnených ľudí do podnikateľských aktivít. Na jednej strane odbremeňujú štát a svoje okolie, a zároveň pomáhajú budovať pracovné návyky a osobné sebavedomie.
Berme si príklad zo zahraničia, kde v sociálnych podnikoch našli uplatnenie milióny ľudí. V Španielsku je vyše 50 000 rôznych typov sociálnych podnikov a organizácií. Zamestnávajú 2,5 milióna ľudí. Ďalších 10 miliónov pracovných miest je spojených so sociálnou ekonomikou. Vytvárajú 10% HDP. Francúzsko má 760 000 malých firiem na princípe sociálnej ekonomiky. Viac ako 2 milióny platených zamestnancov.
Pre príklady dobrej praxe nemusíme chodiť až do zahraničia. Obecný podnik v Raslaviciach vznikol ako konkrétna reakcia samosprávy na riešenie nezamestnanosti v obci. Ide o podnik so 100 percentnou účasťou obce, ktorého cieľom je podpora stavebnej a poľnohospodárskej činnosti.
Okopávanie, pletie a zber zabezpečujú ručne za minimálnej účasti mechanizácie trinásti pracovníci podniku, ktorí tu našli prácu. Cieľom ich postupu je šetriť pôdu a nezaťažovať životné prostredie. Na ploche asi 11 hektárov pestujú najmä koreňovú zeleninu.
Ako hovorí starosta obce Marek Rakoš, nevidia dôvod, prečo by mali napríklad nakupovať zeleninu od externých dodávateľov s neistým pôvodom, keď si môžu vypestovať vlastnú, ekologicky čistú. Navyše z toho profitujú deti aj obec, lebo čo nedodajú do školy či obecnej vývarovne, to predajú.
Zamestnať ľudí aj v zaostalých regiónoch
O založenie sociálnych podnikov je čoraz väčší záujem. Záujemcom sme sa rozhodli pomôcť a v súčasnosti pripravujeme metodiku, ktorá im pomôže zorientovať sa v tejto téme a bude pre nich manuálom, ktorý ich krok za krokom prevedie k založeniu a spravovaniu úspešného sociálneho podniku. Je to jedna z aktivít projektu s názvom „Podpora zamestnanosti vo vidieckych oblastiach“, ktorý finančne podporila Aliancia konzervatívcov a reformistov v Európe (ACRE) so sídlom v Bruseli.
Jestvujúce sociálne podniky môžu byť skutočnou motiváciou, ako zamestnať ľudí aj v odľahlých či zaostalých regiónoch, ako im dať motiváciu k lepšiemu životu.
(21:22, Mária Biľová, foto: M. Rakoš)