Novorodenecké oddelenie v Bardejove získalo nové prístroje

6351x
22. Február 2018
Dobré rozprávky pomôžu chorým novorodencom v Bardejove
Pracovníci novorodeneckého oddelenia 
 
Vďaka zákazníkom Lidla získala špičkové prístroje na liečbu kriticky chorých novorodencov aj Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove. V rámci projektu „Dobré rozprávky“ sa podarilo venovať slovenským nemocniciam život zachraňujúce zostavy v celkovej hodnote viac ako jeden milión eur.
 
Získalo ich 53 novorodeneckých pracovísk vo všetkých nemocniciach, ktoré na Slovensku umožňujú bezplatný pôrod. Od 6. novembra mohli zákazníci za každých 20 € nákupu získať jedno z troch jedinečných dvoj-CD na motívy rozprávok Pavla Dobšinského: „Zlatovláska“, „Popolvár“ a „Ako išlo vajce na vandrovku“ za symbolické 1 €. A Lidl sa zaviazal venovať slovenským nemocniciam zostavu prístrojov v hodnote celého výnosu z akcie.
 
Spoločne sa nám opäť podarila veľká vec a dokázali sme, že aj jedno euro dokáže robiť zázraky 
 
„Obrovské ďakujem patrí všetkým našim zákazníkom, ktorí sa zapojili do projektu Dobré rozprávky. Spoločne sa nám opäť podarila veľká vec a dokázali sme, že aj jedno euro dokáže robiť zázraky,“ povedal Matúš Gála, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika, a dodal:
 
„Našimi projektami chceme pomáhať všade tam, kde to je potrebné. Preto nás teší, že prístroje získali nemocnice naprieč celým Slovenskom.“
 
Pozrite si bohatú fotogalériu:
 
Set pozostáva z troch častí: novorodeneckého výhrevného lôžka, prístroja na vysoko prietokovú kyslíkovú liečbu kontinuálnym pretlakom a fototerapeutickej LED lampy na liečbu žltačky.
 
Reportáž 
 
„Zostava prístrojov do značnej miery vystihla aktuálnu potrebu oddelenia obmeniť, alebo doplniť prístrojovú techniku. Projekt bol z nášho pohľadu správne načasovaný, tešíme sa a srdečne ďakujeme všetkým, ktorí sa na ňom podieľali.“ povedal pri príležitosti štvrtkového odovzdania prístrojov MUDr. Marcel Litavec, zástupca primára pre novorodenecké oddelenie.
 
Umožní udržanie telesnej teploty 
 
Ročne sa na Slovensku narodí približne 55-tisíc detí, pričom viac ako desatina z nich potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc. Vďaka spomenutej zostave prístrojov bude možné pomôcť dlhšiu dobu aj tým novorodencom, ktorí nie sú bezprostredne preložení do spádového vysoko špecializovaného neonatologického pracoviska.
 
„Výhrevné lôžko je základným zariadením využívaným v starostlivosti o choré dieťa, umožní udržanie jeho telesnej teploty počas liečby. Je konštruované tak, aby personál mal dobrý prístup k pacientovi. Dopĺňa ho moderný vysokoprietokový prístroj na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým je možné dieťaťu zároveň aj pomôcť pri dýchaní.
 
Kyslík je liek, ktorý má aj nežiadúce účinky a jeho presné dávkovanie je preto nevyhnutnosťou. Ide o častokrát život zachraňujúci prístroj. Mnohí z týchto pacientov majú aj novorodeneckú žltačku, ktorá v extrémnych prípadoch môže viesť až k poškodeniu mozgu novorodenca.
 
Pomáhajú najrizikovejším novorodencom
 
A práve na jej liečbu je určená fototerapeutická lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi,“ uzavrel Prof. Zibolen. V roku 2015 venoval Lidl vďaka svojim zákazníkom 14 nemocniciam v 10 slovenských mestách 34 život zachraňujúcich inkubátorov v hodnote 600 000 €.
 
Tieto pracoviská pomáhajú najrizikovejším novorodencom. O rok neskôr sa diskontný reťazec rozhodol ísť ešte ďalej a podať pomocnú ruku všetkým deťom, ktoré o to najcennejšie – svoj život – musia bojovať od prvých chvíľ.
 
Spoločne so svojimi zákazníkmi venoval všetkým slovenským pôrodniciam umožňujúcim bezplatný pôrod zostavu život zachraňujúcich prístrojov v celkovej hodnote takmer 850 000 €. V súčte doterajších troch ročníkov projektu to znamená, že slovenské nemocnice dostali vďaka Lidlu a jeho zákazníkom prístroje v hodnote takmer 2,5 milióna eur.
(10:58, red)
Diskusia
Pridať komentár