Veľká noc v Bardejove púta pozornosť

1476x
27. Marec 2018
V Bardejove pripravili Veľkonočný jarmok
 
Na jarmoku bolo čo obdivovať
 
V nedeľu (25.3.2018) pripravilo Hornošarišské osvetové stredisko v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, Okresnou radou Únie žien Slovenska a Občianskym združením Tvorivosť ďalší ročník Veľkonočného remeselného jarmoku.
 
Jarmok sa v takomto podaní uskutočnil po druhý krát. Predtým viac ako 20 rokov fungoval popri Veľkonočnej výstave kraslíc. V galérii sa predstavilo okolo 30 remeselníkov a ľudových tvorcov. Išlo prevažne o členov OZ Tvorivosť, ktoré funguje pri osvetovom stredisku, no nechýbali ani remeselníci z okolia.
 
Rôzne druhy domácich výrobkov 
 
Okrem kraslíc mohli návštevníci obdivovať paličkovanú čipku, ručne vyrezávané sviečky, mydlá a mnoho iného. Ponúkané výrobky si bolo možné aj zakúpiť.
 
Okresná rada Únie žien Slovenska spolupracuje s Hornošarišským osvetovým strediskom v Bardejove už niekoľko desiatkov rokov. „Okrem tejto výstavy, ktorá je pastva pre oči, pretože je tu strašne veľa krásnych farieb a šikovných a zručných žien, spolupracujeme aj na rôznych iných podujatiach a je ich pomerne veľa. Sme veľmi rady, že ženy medzi nás chodia, že sa im tu páči a urobíme všetko pre to, aby sme ich pozornosť ešte viac upútali a aby stále, na každej takejto výstave alebo podujatí, bolo veľa ľudí a aby boli s našou prácou spokojní,“ povedala na margo spolupráce predsedníčka okresnej rady Eva Kučová.
 
Pozrite si bohatú fotogalériu:
 
Okrem hotových výrobkov mohli návštevníci zhliadnuť aj priamo tvorbu veľkonočných kraslíc. Akým štýlom a ako dlho trvá príprava takého vajíčka, prezradila jedna z vystavujúcich, Anna Cimbaľaková. „Je to jednoduchá technika. Používam voskové pastelky, ide o nanášanie teplého vosku špendlíkom na vajíčko.Výrobu vajíčka robím na etapy, tak je ťažko povedať, ako dlho trvá výroba jedného. Na začiatok musia byť umyté, vyfúknuté. Ja robím vajíčka s jednou dierkou. Vajíčka musím umyť, vyčistiť aj z vnútra, potom ich natieram farbami, na to používam valček. To je dosť zdĺhavé, lebo to natieram po častiach, aby som dostala peknú sýtu farbu. Potom nasleduje voskovanie. Dĺžka voskovania záleží aj od vzoru, koľko námetov do toho dám. Ale celková dĺžka vyhotovenia vajíčka je zhruba 30-40 minút, ak ide o klasické vajíčko, slepačie.“
 
A na aké vajíčka maľuje? „Maľujem na vajíčka, ktoré sú dostupné. Od najmenších prepeličích, cez holubie, slepačie, kačacie, husacie až po najväčšie pštrosie,“ doplnila A. Cimbaľaková. O hudobný program sa počas celého jarmoku postarala ĽH Muzikanci Raslavicke.
(14:51, red)
 
Diskusia
Pridať komentár