Večer s turistikou v knižnici - čo ste možno o Gruzínsku nevedeli

643x
19. Október 2018
Večer s turistikou: Tbilisi a okolie - Batumi
Prednášajúcimi boli manželia Marhulíkovi 
 
V Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove v spolupráci s KST BŠK Bardejov sa konala ďalšia prednáška s názvom Večer s turistikou, kde prítomní poslucháči mohli spoznať Gruzínsko, krajinu pod horami mohutného Kaukazu.
 
Sprievodcami večera boli manželia Marhulíkovi, ktorí sa rozhodli podeliť o svoje osobné zážitky, fotografie a cenné skúsenosti zo svojej návštevy Gruzínska. Národ gruzínsky, ako aj celá krajina má bohatú históriu plnú útrap, decimovania, ničenia, tak zo strany Peržanov, Mongolov, ako aj Osmanských Turkov. Bol súčasťou Rímskej ríše a Byzancie, čo zanechalo veľmi výrazne stopy v histórií gruzínskeho národa, a až prijatím kresťanstva si vytvoril vlastné písmo a kultúru. A ako spomínali manželia Marhulíkovi, tak dnes majú v Gruzínsku tri druhy písma.
 
Večer po Gruzínsku začal príchodom do hlavného mesta Tbilisi, ktoré je známe svojimi kúpeľmi zo 17. storočia, ktoré navštívili aj známi ruský spisovatelia Puškin, či Tostoj. Súčasťou mesta je aj pevnosť Narikala, socha kráľa Dávida Staviteľa, alebo socha sv. Juraja, ktorý je patrónom Gruzínska. Z hustých stromov mesta sa týči do neba množstvo pravoslávnych chrámov vrátane Tsaminda Sameba, teda katedrály svätej Trojice, ktorá je treťou najväčšou pravoslávnou katedrálou na svete. V okolí hlavného mesta sa nachádza mesto Gori, rodisko Jozifa Stalina. Preto sa v tomto meste nachádza veľké múzeum venované jeho pamiatke, ktoré bolo stavané aj ako mauzóleum, kde bol Stalin istú dobu pochovaný.
Aj takto to vyzerá v Gruzínsku 
 
Len asi 20 km od hlavného mesta sa na sútoku riek Argavi a Mtkvari nachádza Mccheta najposvätnejšie miesto v krajine. A pre jeho význam a pamiatky je celé mesto Mccheta zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Svoj prívlastok má práve preto, že na tomto mieste gruzínsky národ prijal kresťanstvo. Na vrchole kopca svätá Nino v 4. storočí osadila svätý kríž a v mene kríža sa kresťanstvo šírilo po celej krajine. Dnes sa na tomto mieste nachádza kláštor Svätého Kríža a miestny mu nepovedia inak ako Džvari. Cieľom všetkých veriacich je aj katedrála Svetitskhoveli, kde sa nachádza časť rúcha Ježiša Krista.
 
Posledným bodom prednášky bolo mesto Batumi na brehu Čierneho mora. Je vzdialené približne 5 hodín cesty od mesta Tbilisi. Toto pobrežné mesto je dnes veľmi rozvinutým a moderným mestom. Je plné kontrastov, kde sa miesi minulosť so súčasnosťou. Klasické nízke domčeky s výškovými budovami a vežami, ako je aj hodinová veža Čača, jedna z najznámejších pamiatok mesta.
 
Samotný záver prednášky končil krátkou diskusiou a poďakovaním sa Mgr. Jánovi Marhulíkovi a Mgr. Anne Marhulíkovej za ich večer s turistikou.
(14:08, M. Balaščák) 
 
Diskusia
Pridať komentár
mark