Striebro pre GLS v celoštátnom kole geografickej olympiády
Obdobie jari je často pre mnohých študentov stredných a odborných škôl tým najťažším a niekedy aj rozhodujúcim. Tých najlepších z najlepších čakajú celoštátne kolá rôznych predmetových olympiád.
Dlhoročnou tradíciou na našej škole býva vyvrcholenie geografickej olympiády v podobe celoštátneho kola kategórie A, B, CD a Z. Aj tento rok sa pomerne početná skupina nadšencov geografie a zároveň výhercov krajského kola z Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove zúčastnila celoštátneho kola geografickej olympiády. Konečne sme nemuseli vstávať skoro ráno a modliť sa, aby sme stihli prvý ranný vlak do Bratislavy. Tento ročník sa totiž konal v našom krajskom meste Prešov v dňoch 25.-27. apríla 2014. Po príchode a ubytovaní sa v komfortne zariadenom prešovskom hoteli Lineas nás čakala terénna exkurzia na prešovskú Kalváriu, neskôr návšteva múzea opálovej bane Libanka neďaleko Prešova a nakoniec prehliadka Solivaru. Druhý deň bol pre nás rozhodujúci.
Museli sme potrápiť svoje intelektuálne schopnosti náročným testom a neskôr prezentáciou a krátkou diskusiou obhájiť svoju dlho pripravovanú prácu nemalej konkurencii a čoraz viac zanietene diskutujúcim vysokoškolským profesorom. Prichádzal večer a my sme sa chtiac-nechtiac museli ponoriť do tajomstiev prešovskej hvezdárne a planetária, kde nadpolovičná väčšina súťažiacich našla polhodinový pokoj v ríši snov.
Po dlhej a náročnej noci nás nedočkavosť z výsledkov neopustila ani ráno. Jednotlivci bardejovskej zostavy (Klaudia Glittová z 3.A, Dávid Almássy z 3.D, Samuel Foľta zo 4.C, Viktória Čepigová z 2.D a Dominika Dubovecká z 1.B) sa v tohtoročnej naozaj silnej konkurencii umiestnili do 8.miesta. Ja som získala striebornú medailu (2.miesto) v celoštátnom kole geografickej olympiády v kategórii CD. Niektorí boli šťastím bez seba, iných eufória akosi obišla. Samozrejme, každý by chcel byť víťazom, ale myslím, že aj neúspech môže byť dobrou cestou k vynikajúcemu úspechu. Takmer každý, kto sa už niekedy zúčastnil celoštátneho kola môže povedať, že táto námaha a príprava zvykne priniesť ovocie v podobe nových skúseností, teoretických a praktických vedomostí, vecných cien, ale hlavne skvelých zážitkov s novými ľuďmi.
Snáď najväčšie poďakovanie patrí našim profesorom RNDr. Vladimírovi Sabolovi, PhDr. Lenke Lukáčovej a Mgr. Gabriele Žákovej, ktorí nás neustále vedú tými najlepšími cestami, aby sme sa aj my mohli stať významnými osobnosťami tohto geografického sveta. Ďakujeme.
Klaudia Glittová, študentka GLS