Drevené chrámy na severovýchode Slovenska lákajú českých a domácich turistov

1186x
13. November 2019
Súčasťou turizmu sú aj drevené kostolíky
Drevený kostolík v Tročanoch
 
Jedinečné kultúrne dedičstvo predstavujú drevené chrámy na severovýchode Slovenska. V okresoch Bardejov, Svidník a Snina a ich širšom okolí sa nachádza spolu 42 týchto cirkevných stavieb postavených z dreva. Drevené chrámy patria medzi najväčšie poklady a skvosty umenia a náboženstva na Slovensku. Sú to unikátne stavby po stránke architektonickej i sakrálnej. Tieto umelecké diela vyžarujú silu, um a zručnosť majstrov. Podrobné informácie o každom z nich sú na stránke: http://www.drevenechramy.sk.
 
Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ - Bardejov k tomu dodáva: ,,Drevené kostolíky významne prispievajú k súčasnej atraktívnosti nášho regiónu pre turistov. Najviac ich vyhľadávajú domáci a českí turisti. Drevené chrámy sú unikátnymi skvostami časti východného Slovenska a sú jedinečné aj v porovnaní so svetom. Tvorili ich hlavne tunajší majstri. Využili potenciál regiónu, ktorým je drevo ako dostupný a lacný stavebný materiál. Zaujímavosťou je, že sa pri ich výstavbe nepoužili žiadne klince.“
 
,,Väčšina z týchto drevených chrámov bola vystavaná na východnom Slovensku v miestach, kde sa usídlili katolíci východného obradu. Hlavne na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo prevažne na pôvodných miestach 42 drevených chrámov, ktoré vznikali v rôznych časových obdobiach 17. – 19. storočia. V chrámoch nedominuje luxus a honosnosť, ale jednoduchosť a pravdivosť. Každý z týchto chrámov je jedinečný a výnimočný niečím iným, ale všetky majú spoločné rozdelenie interiéru na tri základné časti, a to na predsieň (babinec), chrámovú loď a svätyňu. Dominantou každej cerkvi je ikonostas, ktorý oddeľuje svätyňu od lode. Je to stena zložená z viacerých radov ikon, zoradených podľa presného liturgického kánonu. Pre každú z ikon je charakteristické, že bola napísaná na dreve a že ukrýva v sebe hlbokú symboliku. Práve symbolika je dominantnou črtou celého východného obradu, nielen pri písaní ikon, ale aj pri slávení jednotlivých bohoslužieb a rôznych pobožností,“ uvádza sa na http://www.drevenechramy.sk. Na tejto stránke sa dá dostať preklikom aj k podrobným informáciám o každom z týchto kostolíkov.
 
Severovýchod Slovenska láka históriou, kultúrou a kúpeľníctvom
 
Najlákavejšími destináciami regiónu OOCR „ŠARIŠ“- Bardejov sú Bardejovské Kúpele, mesto UNESCO Bardejov a Svidník s Duklou. Najnavštevovanejším podujatím v regióne je tradičný Bardejovský jarmok. Najzaujímavejšími atrakciami spojenými s náboženstvom je v bezprostrednom okolí Bardejova zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevený kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. V širšom okolí Bardejova je to až 13 kostolíkov.
 
Chrámy v širšom okolí Bardejova: 01. Frička, 02. Hervartov, 03. Hutka, 04. Jedlinka, 05. Kežmarok, 06. Kožany, 07. Krivé, 08. Lukov – Venécia, 09. Mikulášová (Bardejovské Kúpele), 10. Tročany, 11. Varadka, 12. Vyšná Polianka, 13. Zboj (Bardejovské Kúpele)
 
Svidník a okolie: 01. Bodružal, 02. Dobroslava, 03. Hunkovce, 04. Korejovce, 05. Krajné Čierno , 06. Kurimka, 07. Ladomirová, 08. Miroľa, 09. Nižný Komárnik, 10. Nová Polianka (Svidník), 11. Potoky, 12. Príkra, 13. Šemetkovce, 14. Vyšný Komárnik
 
Snina, okolie a iné: 01. Brežany, 02. Hrabová Roztoka, 03. Hraničné, 04. Inovce, 05. Jalová, 06. Kalná Roztoka, 07. Kožuchovce (Košice), 08. Malá Poľana (Hradec Králové - ČR), 09. Matysová (Stará Ľubovňa), 10. Nová Sedlica (Humenné), 11. Ruská Bystrá, 12. Ruský Potok, 13. Šmigovec, 14. Topoľa, 15. Uličské Krivé
 
TOP 7 miest, ktoré v rámci OOCR Šariš-Bardejov musíte navštíviť:
  • Najviac sa na udržaní turistov v regióne podieľajú ubytovacie zariadenia v Bardejovských Kúpeľoch, dva wellness komplexy a v lete aj vonkajšie kúpalisko. V kúpeľoch sa liečila rakúska cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi. V liečebnom dome Alžbeta udržiavajú na jej pamiatku apartmán kde bývala, malé múzeum a predávajú suveníry pripomínajúce jej pobyt. Kúpele majú 10 liečivých prameňov a najširšie liečebné indikácie na Slovensku.
  • Medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie atrakcie regiónu patrí samotné mesto UNESCO Bardejov a predovšetkým jeho zachované centrum so sochou kata. Tu sú aj ďalšie magnety ako Bazilika minor Svätého Egídia, bývalá Mestska radnica - prvá stavba renesancie na území Slovenska s expozíciou Šarišského múzea, Pamätník holokaustu a Bardejovské suburbium - Stará synagóga.
  • Obľúbený je aj Skanzen - Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch.
  • Dĺžka vybudovaných a udržiavaných, navzájom prepojených piatich cyklotrás v okolí Bardejova dosahuje spolu takmer 10 km a dĺžka značených turistických chodníkov v okolí kúpeľov dosahuje cca 40 km. Atrakciou je obnovená rozhľadňa na Kamennej hore. Cyklotrasy tvoria štyri liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka, Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov - Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Cyklochodník z Bardejova na Mníchovský potok je súčasťou medzinárodnej cyklotrasy AQUAVELO v slovensko - poľskom pohraničí, ktorá v dĺžke 230 km spája kúpeľné mestá Bardejovské Kúpele, Krynica, Muzsyna, Szczawnica, s bodmi záujmu, pamiatkami, faunou, flórou.
  • Na prechádzky láka Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch.
  • Obrovský záujem a nadšenie medzi fanúšikmi Beatles vyvoláva Ulička Johna Lennona v Bardejove. Ulička a Parčík Johna Lennona v centre Bardejova, spolu s rodinným domom zasväteným pamiatke geniálneho hudobníka, sú dielom nadšenca a aktivistu Pavla Zajaca. Na fasáde jeho rodinného domu sú trojrozmerné grafiky a kované umelecké diela a v suteréne galéria venovaná Beatles a Johnovi Lennonovi. Už viac ako 15 rokov sa tu každý rok 8. decembra koná pietna akcia–spomienkový koncert pri príležitosti tragickej smrti Johna Lennona.
  • K atrakciám severovýchodného Slovenska patrí aj mesto SVIDNÍK, ktoré je od roku 2017 členom OOCR. Kapitolu vojnových dejín dokumentuje Vojenské múzeum vo Svidníku a v priľahlom parku sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. S vojnovou históriou súvisí aj Pamätník na Dukle.
(9:40, red)
Diskusia
Pridať komentár