Špivanky Servickej Hanky

1447x
13. Január 2020
Špivanky Servickej Hanky
Každý, kto miluje ľudové piesne ako Krjačok ľaľijovyj alebo Poľana, Poľana, si ich prirodzene spojí so zvučným, mäkkým a farebným hlasom speváčky Anny Servickej. Jej hlas znie z rádií a pódií už dobrých 30 rokov a jej repertoár piesní je rozsiahly.
 
Pani Anna Servická sa rozhodla vydať nový ucelený spevník s názvom Špivanky Servickej Hanky, v ktorom je 99 piesní. Obsahuje rusínske, šarišské, zemplínske ľudové piesne, duchovné piesne a koledy.
 
Dňa 8. januára 2020 sme v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom odprezentovali tento spevník aj v Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove. Celý večer sa niesol v atmosfére pohody a bezprostrednosti, ktorú do priestorov knižnice priniesla samotná pani Anna Servická.
 
V úvode ju privítala riaditeľka knižnice Mgr. Iveta Michalková. Predstavila ju ako interpretku ľudových piesní a zároveň aj ako autorku. Šíri a odovzdáva bohaté dedičstvo rusínskeho národa a najmä jazyk rodného Gerlachova. Je hrdá na svoje korene a ako sama poznamenala, že práve v Gerlachove sa to celé začalo. Jej vzťah k ľudovým piesňam, tradíciám a zvyklostiam, ku ktorým ju priviedli rodičia a predovšetkým jej mamka. Stala sa členkou PUĽS-u a práve tam prišla s krásnou ľudovou piesňou Krjačok ľalijovyj, ktorou začala jej úspešná kariéra.
 
Je interpretkou aj duchovných piesní, cez ktoré oslavuje Boha a Matku Božiu a sama svojim príkladom a svojim životným príbehom ohlasuje radostnú zvesť. Inak to nebolo ani v našej knižnici, kde prítomným porozprávala o svojom obrátení. Nezostalo iba pri rozprávaní, ale pani Anna Servická nám zo svojho bohatého repertoáru aj zaspievala. Na záver sa riaditeľka knižnice poďakovala všetkým prítomným a slovami vďaky nešetrila ani naša hostka. Hymnická pieseň Živite ľudije bola krásnym ukončením tohto stretnutia. Nasledovala ešte autogramiáda, o ktorú bol veľký záujem.
(10:25, M. Balaščák, foto: Ľ. Matuševská)
Diskusia
Pridať komentár