Odvolali mimoriadnu situáciu v súvislosti s evakuovanou bytovkou

1728x
24. Február 2020
Mimoriadnu situáciu odvolal primátor mesta k dvanástej hodine
Mimoriadna situácia bola vyhlásená v sobotu, 1. februára
 
Primátor mesta Bardejov Boris Hanuščak v pondelok 24. februára zrušil mimoriadnu situáciu, vyhlásenú v prvý februárový deň v súvislosti s únikom vody, následným požiarom a evakuáciou 108-ich obyvateľov 11-poschodového bytového domu na Ulici Pod papierňou 56.
 
„Mimoriadna situácia spojená s evakuáciou bola primátorom mesta odvolaná dnes o 12. hodine na poludnie. Pominuli totiž dôvody, ktoré samosprávu oprávňovali túto mimoriadnu situáciu vyhlásiť. Ďalšie činnosti budú vykonávané podľa ďalších riadiacich inštrukcií primátora mesta a štatutárnych zástupcov dotknutých organizácií,“ uviedol hovorca mesta Bardejov Štefan Hij.
 
Viac ako 60 robotníkov 
 
Na bytovke, ktorá ostala po požiari kompletne zadymená, sa v priebehu troch týždňov podarilo zrealizovať všetky potrebné práce. Obyvatelia už majú zabezpečenú elektrinu, vodu, plyn aj teplo. Na prácach sa v najfrekventovanejšom čase podieľalo vyše 60 pracovníkov. „K dnešnému dňu ukončujeme aj poskytovanie ubytovania pre evakuovaných ľudí, ktoré samospráva zaobstarala,“ dodal Hij.
 
Návrat bývajúcich do svojich bytov a ďalšie činnosti s tým spojené už nie sú kompetenciou samosprávy, ale správcu bytového domu a samotných majiteľov, či prenajímateľov bytov
 
Mesto poskytovalo dočasné ubytovanie 37 obyvateľom v štyroch ubytovacích zariadeniach v meste. Jednu staršiu obyvateľku bytovky dočasne umiestnili do zariadenia pre seniorov. „Návrat bývajúcich do svojich bytov a ďalšie činnosti s tým spojené už nie sú kompetenciou samosprávy, ale správcu bytového domu a samotných majiteľov, či prenajímateľov bytov,“ dodal Hij. Správca bytového domu na žiadosti o informácie dlhodobo nereaguje.
 
Od 1. do 24. februára
 
Únik vody s následným požiarom vznikol v sobotu 1. februára okolo 2. hodiny v noci. K úniku väčšieho množstva vody malo prísť na šiestom poschodí, odkiaľ sa voda dostala až do spodných priestorov bytovky. Následkom toho vznikol skrat a začala horieť elektroinštalácia a stupačky, cez ktoré sa dym dostal až po najvrchnejšie poschodia 11-poschodovej budovy.
 
Na mieste zasahovalo 22 hasičov s desiatimi kusmi techniky. Evakuovaných bolo všetkých 108 obyvateľov bytovky, 17 z nich, vrátane štyroch detí, museli ošetriť v nemocnici. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Prešove začalo súvislosti s požiarom trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.
 
„V uvedenej veci stále prebieha vyšetrovanie, a preto nie je možné sa vyjadriť k spôsobenej škode. Rovnako tak prebiehajú znalecké skúmania, výsledky ktorých doposiaľ neboli doručené,“ informoval vedúci Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Igor Pavlík.
(15:55, r)
 
Diskusia
Pridať komentár