V Bardejove o koronavíruse

7794x
27. Február 2020
Moderovaná diskusia
Videoreportáž 
 
Koronavírus – téma, ktorá hýbe slovenskou verejnosťou a vyvoláva diskusie po celom svete už niekoľko týždňov. Hornošarišské osvetové stredisko v Bardejove zorganizovalo diskusné fórum na tému koronavírus. Hostkou bola Helena Leščišinová, primárka poliklinického oddelenia tuberkulózy a pľúcnych chorôb v Nemocnici s poliklinikou Svätého Jakuba v Bardejove.
 
„Jedná sa o akútny, veľmi závažný respiračný syndróm, ktorý označujeme posledný týždeň vlastne ako SARS COV2. To je ten tip vírusu, ktorý vyvoláva ochorenie. Ochorenie sa označuje ako ko-vid, koronavírusdisease, to disease je ako ochorenie. Čiže ochorenie spôsobené koronavírusom, konkrétne je to ko-vid 19. To devätnásť znamená rok objavenia tohto tipu koronavírusu,“ prezradila primárka Helena Leščišinová.
 
V moderovanej diskusii primárka zodpovedala na mnoho otázok, ktoré ľudí trápia s touto témou. Základom, ako sa chrániť pred vírusom, je vyhýbať sa miestam a lokalitám, kde je pravdepodobnosť dostať sa do kontaktu s týmto vírusom alebo nakazeným človekom.
 
POZRITE SI FOTOGALÉRIU:
 
„Zdrojom tohto vírusu je zviera, predpokladá sa, že v čínskej oblasti Wu-chan došlo k nákaze na trhu so živými rybami, so živými zvieratami, s čerstvým mäsom. Zdrojom je zviera, ale prenos z človeka na človeka je istý. Z človeka na človeka sa prenáša tzv. kvapôčkovou infekciou, to znamená, že my pri zakašľaní, kýchnutí, pri vysmrkaní nosa tento vírus uvoľňujeme, teda ten, kto je tým vírusom nakazený. Základná ochrana je chrániť to, čo môže byť nakazené. Základom sú rúška a potom závisí od toho, či ste boli v kontakte, či je len podozrenie, že ste mohli byť v kontakte, ale keďže tej prevencie nikdy nie je dosť, tak akonáhle je podozrenie izolovať dotyčného, chrániť jeho a chrániť seba,“ dodala primárka.
 
Podľa primárky je nemožné, aby na slovenský trh prišiel tovar dovezený z Číny nakazený. Doposiaľ nebol na Slovensku zaznamenaný žiaden pozitívny prípad človeka nakazeného koronavírusom. K tejto aktuálnej téme sa vyjadril aj moderátor diskusie a riaditeľ Hornošarišského osvetového strediska Juraj Bochňa.
 
„Je to ochorenie, ktoré momentálne hýbe svetom, ochorenie, ktoré dokáže hýbať nielen zdravotníctvom, nielen odbornou verejnosťou, samozrejme obrovskými státisícmi ľudí, ale aj ekonomikou sveta,“ ukončil J. Bochňa
(20:20, L. Urbán)
Diskusia
Pridať komentár