Dopravnú kartu na prímestské autobusy vybavia cestujúci online

904x
05. Marec 2020
Cez internet si navýšia aj kredit
Služba je dostupná u dvoch dopravcov PSK 
 
Prešovský a Košický samosprávny kraj zavádzajú novinku. Cestujúcim ponúkajú možnosť vybavenia dopravnej čipovej karty cez internet. Prostredníctvom niekoľkých klikov si môžu tiež dobiť kredit na tejto karte, ktorá slúži ako elektronická peňaženka.
 
Dopravnú čipovú kartu na prímestskú autobusovú dopravu si cestujúci môžu vybaviť už aj online. Rovnakým spôsobom si môžu obnoviť jej kredit. Služba je zatiaľ dostupná u dvoch dopravcov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) – SAD Prešov a Bus Karpaty a dvoch dopravcov Košického samosprávneho kraja (KSK) – Eurobus a ARRIVA Michalovce. Nová služba je ďalším krokom k zavedeniu integrovaného dopravného systému (IDS) na východnom Slovensku.
 
„Teší ma, že dopravcovia začínajú využívať moderné technológie a preprava bude viac zodpovedať cestovaniu v 21. storočí. Stačí niekoľko klikov vo vašom smartfóne a dopravnú kartu máte vybavenú. Takto jednoducho si viete dobiť aj kredit, čo vám ušetrí čas, zároveň tak zrýchlite odbavovanie cestujúcich a skrátite tým nastupovanie v staniciach a na zastávkach. Som presvedčený, že novinku viacerí uvítajú a budú ju aj pravidelne využívať,“ skonštatoval predseda PSK Milan Majerský.
 
Dobíjanie aj cez internet 
 
Cestujúci tak po novom nemusia vypĺňať formuláre na autobusových staniciach, urobiť tak môžu z pohodlia domova. A to prostredníctvom portálu www.ubian.sk alebo mobilnej aplikácie UBIAN. Dopravná čipová karta im následne príde domov poštou za dvojeurový poplatok alebo si ju môžu vydvihnúť v niektorom zo zákazníckych centier daného dopravcu bezplatne.
 
Cez internet si môžu cestujúci takisto na dopravnej karte navýšiť kredit. Doteraz tak mohli urobiť len u šoféra autobusu alebo priamo na stanici. Aktuálne je však služba dostupná aj online. Stačí, ak si cestujúci bezplatne zaregistrujú na webe alebo v mobilnej aplikácii UBIAN svoju čipovú kartu, prihlásia sa do svojho účtu a nastavia výšku kreditu, ktorú chcú navýšiť na karte.
 
Kredit sa na karte aktualizuje v momente, keď cestujúci priložia kartu k čítaciemu zariadeniu v autobuse prímestskej dopravy. Na elektronickom účte bude dovtedy výška nabitého kreditu označená ako „Na spracovanie“ alebo „Čakajúce operácie“.
 
Aktualizácia do dvoch hodín 
 
Spoločnosť IDS Východ zároveň upozorňuje cestujúcich, že kredit sa aktualizuje vo vozidlách spravidla do dvoch hodín od zaplatenia. Ak sa pri pokuse o pripísanie kreditu na kartu bude vozidlo nachádzať v oblasti bez pokrytia signálom mobilného operátora, dobitie karty nemusí byť úspešné. V takom prípade bude objednávka na karte aktivovaná, keď sa vozidlo dostane do oblasti s lepším signálom.
 
Výhodou dopravnej čipovej karty je, že cestujú sa prepravujú lacnejšie, ako pri platbe v hotovosti. Rovnako šetria čas. Platba čipovou kartou je totiž až štyrikrát rýchlejšia pri odbavovaní cestujúcich ako platba v hotovosti.
(14:50, L. Heilová)
Diskusia
Pridať komentár