Výroba ochranných štítov pre zdravotníkov

1004x
04. Apríl 2020
Nemocniciam v Poprade a Prešove odovzdali 250 štítov
 
Poskytovatelia zdravotnej pomoci v našom kraji a na celom Slovensku, ktorí sú v prvej línii v boji s ochorením COVID-19, aktuálne zápasia s nedostatkom zdravotníckych pomôcok. Užitočnú ochranu pre nich predstavujú aj ochranné štíty. Do ich výroby, resp. ich komponentov sa zapojili tiež dobrovoľníci v našom kraji. Prešovský samosprávny kraj v týchto dňoch ako koordinátor odovzdal nemocniciam prvých 250 ochranných štítov.
 
Jednou z možností, ako našim zdravotníkom pomôcť, je tlač ochranných štítov zhotovených na 3D tlačiarni. Do tlače sa aktuálne zapájajú ľudia z rôznych kútov Slovenska, zastrešuje ich iniciatíva Pomôž nemocnici. Tlač týchto ochranných štítov, prípadne ich komponentov, prebieha už niekoľko dní aj v Prešovskom kraji. Pustilo sa do nej päť dobrovoľníkov a tiež zamestnanci z Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou a z Podtatranskej knižnice v Poprade.
 
Štíty do vranovskej nemocnice 
 
Zamestnanci vo vranovskej knižnici vyrobili kompletné štíty, ktoré odovzdali nemocnici vo svojom meste, aktuálne zháňajú ďalší materiál. V popradskej knižnici tlačia hlavný diel štítu, jeho úchyt a dve matky. Úchyt je prepojený gumou v zadnej časti. Rám je polstrovaný pre pohodlné nosenie na dlhšiu dobu. Pomocou dvoch skrutiek a matiek sa následne uchycuje samotný kryt.
 
„Stali sme sa jedným z koordinátorov medzi iniciatívou Pomôž nemocnici, dobrovoľnými výrobcami ochranných štítov alebo ich komponentov v našom kraji a kompletizačným strediskom, ktoré máme v Košiciach Šaci. Prešovský samosprávny kraj chce aj takýmto spôsobom pomôcť v tejto mimoriadne náročnej situácii - obzvlášť pre našich zdravotníkov, ktorí sú dennodenne v ohrození,“ vysvetľuje predseda PSK Milan Majerský.
 
250 ochranných štítov 
 
PSK koordinuje výrobu štítov na základe vyhodnotenia zmienenej iniciatívy, ktorá župu trikrát do týždňa informuje s aktuálnymi informáciami o činnosti dobrovoľníckych tlačiarenských tímov. Po skompletizovaní štítov ich následne Prešovský samosprávny kraj distribuuje tým, ktorí to najviac potrebujú, pričom už tento týždeň odovzdal 150 kusov ochranných štítov do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove a 100 kusov do Nemocnice Poprad.
 
Do tlače ochranných štítov sa môže zapojiť každý, kto má doma k dispozícii 3D tlačiareň a aj takýmto spôsobom vyjadriť spolupatričnosť. Stačí kontaktovať iniciatívu pomoznemocnici.sk, na stránke ktorej dobrovoľníci nájdu aktuálny model štítu na stiahnutie, aby vedeli správne postupovať. Iniciatíva následne odovzdá informácie o dobrovoľníkoch a ich výrobe príslušným koordinátorom v krajoch.
(17:50, I. Ondriová)
Diskusia
Pridať komentár