Ďalší nakazení koronavírusom, medzi nimi aj dvojročný chlapček

2307x
04. Apríl 2020
Pribudli ďalší
 
Predseda vlády Igor Matovič oznámil, že nakazených je ďalších 21 ľudí 
 
Predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič oznámil 21 nových prípadov nákazy nebezpečným vírusovým ochorením Covid-19. Celkovo tak na Slovensku je nakazených 471 ľudí.
 
Počas piatka bolo testovaných 1889 ľudí vo verejných a súkromných laboratóriách. Celkovo počet testovaných ľudí na Slovensku sa navýšil na číslo 13 160.
 
Aktuálne je hospitalizovaných je 165 pacientov, z toho v 93 prípadoch ešte výsledky testov nie sú známe.
 
Medzi novými prípadmi sú aj ľudia z Prešovského kraja. Koronavírusom sú nakazení Prešovčania – 33 ročný a 41 ročný muž i 54 ročná žena, takisto aj 41 ročný muž z Kežmarku. Medzi nakazenými je iba dvojročný chlapček z Trebišova.
 
Kraj je pripravený
 
Prešovský samosprávny kraj je na základe analýzy možností kraja pripravený poskytnúť svoje ubytovacie kapacity pre tých občanov vracajúcich sa na Slovensko, ktorí požiadali o štátom organizovanú repatriáciu a tiež pre zdravotnícke zariadenia alebo štátne orgány.
 
Pre tento účel vyčlenil sedem ubytovacích zariadení v školských internátoch, ktoré sú z dôvodu prerušenia výučby aktuálne prázdne.
 
V Bardejove, Poprade, vo Vranove nad Topľou a Svidníku
 
Krajská samospráva zriadila karanténne zariadenia pre repatriantov v Bardejove, Poprade, vo Vranove nad Topľou a Svidníku. Pre zdravotníkov sú k dispozícii ubytovacie jednotky znovu v Poprade a ďalej v Humennom a Starej Ľubovni.
 
Všetky tieto zariadenia spĺňajú prísne epidemiologické kritériá a požiadavky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o zabezpečení činnosti spojenej s ubytovaním, stravovaním a hygienou.
 
„Prešovský kraj chce aktívne pomáhať v boji proti nákaze. Aj keď je situácia v kraji relatívne pokojná, musíme byť pripravení aj na krízové situácie. Evidujeme významný počet navrátivších zo zahraničia, ktorí musia zostať v karanténe a dopytovaní sme aj zo strany viacerých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, takže určite chceme byť maximálne ústretoví, “ vyjadril sa k aktuálnej situácii v súvislosti so vzniknutím karanténnych centier v našom kraji predseda PSK Milan Majerský.
 
Prvé zdravotnícke karanténne zariadenie sa zriadilo v ubytovni SOŠ technickej na Kukučínovej ulici v Poprade, ktorá má kapacitu 43 lôžok. Je vyhradené pre Popradskú nemocnicu a jej zdravotníckych zamestnancov, ktorí chcú chrániť svoju rodinu a karanténu absolvovať separovaní od blízkych.
 
Už 2. apríla tu bol ubytovaný jeden lekár. Prešovská župa zároveň eviduje ďalšie dve žiadosti karanténneho ubytovania od nemocníc. Pre nemocnicu v Humennom vyhradil pre prípadnú izoláciu zdravotníkov internát tamojšej Strednej zdravotníckej školy s kapacitou 50 lôžok a pre Ľubovniansku nemocnicu sú pripravené priestory turistickej ubytovne pri Strednej odbornej škole na Jarmočnej ul. s kapacitou 80 lôžok.
 
Evidujeme významný počet navrátivších zo zahraničia, ktorí musia zostať v karanténe a dopytovaní sme aj zo strany viacerých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, takže určite chceme byť maximálne ústretoví
 
Do karanténneho systému pre repatriantov bola zaradená ubytovňa pri Hotelovej akadémii v Bardejove s kapacitou 150 lôžok, kde bude repatriantom poskytnuté ubytovanie bunkovým systémom v 2 až 4 posteľových izbách s príslušenstvom.
 
Školský internát v Poprade na Karpatskej disponuje kapacitou 250 lôžok a ponúka ubytovanie v dvojposteľových izbách a v bunkách 2+3 s vlastným sociálnym zariadením.
 
Karanténne stredisko vzniklo aj v ubytovni Strednej odbornej školy drevárskej vo Vranove nad Topľou, v ktorej je k dispozícii 80 lôžok v 2 až 3 posteľových izbách bunkového systému. A tiež v štvorposchodovom internátnom objekte SOŠ polytechnickej a služieb vo Svidníku. Aj tu je ubytovanie zabezpečené bunkovým systémom s 3 alebo 4 posteľami, pričom kapacita ubytovne je 90 lôžok.
(18:04, red, I. Ondriová)
Diskusia
Pridať komentár