Múzeá a galérie sprístupnili svoje expozície prostredníctvom virtuálnych prehliadok

1364x
05. Apríl 2020
Organizácie zverejnili aj mnohé zbierkové predmety
 
K dispozícii vo virtuálnom svete je viac ako desať prehliadok 
 
Výstavy, interiér i exteriér štyroch kultúrnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK si môžu záujemcovia počas pandémie pozrieť virtuálne. K dispozícii je viac ako desať prehliadok.
 
Kultúrne zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) môžu záujemcovia aktuálne navštíviť aspoň virtuálne.
 
Službu virtuálnej prehliadky na svojich internetových stránkach ponúkajú štyri kultúrne zariadenia. A to konkrétne Hrad Stará Ľubovňa, Kežmarský hrad, Tatranská galéria v Poprade a Šarišská galéria v Prešove.
 
 
Šarišská galéria v Prešove 
 
Návštevníci sa môžu prejsť prostredníctvom počítača po nádvorí Hradu Ľubovňa. Na Kežmarskom hrade zas môžu vidieť interiér hradu, múzeum bytovej kultúry, ale aj výstavnú sieň.
 
Na webovej stránke Tatranskej galérii v Poprade sú pre návštevníkov k dispozícii virtuálne prehliadky piatich výstav významných umelcov - Miroslava Cipára, Viktora Freša, Eduarda Ovčáčka, Ladislava Mednyánszkého a riaditeľky galérie Anny Ondrušekovej.
 
Virtuálnu prehliadku štyroch výstav ponúka Šarišská galéria v Prešove
 
Šiesta výstava diel Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej „Magické svety“ by mala pribudnúť na webovej stránke galérie v najbližších dňoch. Službu virtuálnej prehliadky štyroch výstav ponúka aj Šarišská galéria v Prešove. Milovníci umenia môžu nahliadnuť do expozície Štefana Hudáka, Štefana L. Kostelníčka, Dušana Scholtza a Andyho Warhola.
 
Väčšiu časť zbierky Andyho Warhola môžu záujemcovia vidieť prostredníctvom videa, ktoré zverejnilo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach na svojom youtube kanáli.
 
 
Kežmarský hrad 
 
Múzeá v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK zverejňujú prostredníctvom svojich webových stránok a sociálnych sietí aj významné zbierkové predmety.
 
V zbierkovom fonde Krajského múzea v Prešove sa nachádza vyše 100-tisíc kusov zbierkových predmetov. O tie najzaujímavejšie sa múzeum pravidelne delí na svojej oficiálnej facebookovej stránke.
 
V sprístupňovaní fotografií vzácnych artefaktov bude pokračovať aj naďalej. K fotografiám v blízkej dobe pribudnú reportáže so zaujímavými osobnosťami a videospoty, v ktorých múzejníci priblížia svoju prácu v múzeu.
 
Pomôcť učiteľom, rodičom i deťom 
 
Vihorlatské múzeum v Humennom spúšťa online projekt určený širokej verejnosti so zacielením na pomoc učiteľom, rodičom a školopovinným deťom a mládeži s názvom „Múzeum na doma“.
 
Na svojej oficiálnej facebookovej a webovej stránke postupne sprístupní verejnosti netradičné pohľady do múzejných expozícií a pripraví online aktivity na rozvoj tvorivého myslenia v oblasti histórie, etnografie a environmentálnych tém.
 
Zaujímavosti o múzeu, meste Kežmarok a jeho významných osobnostiach odhaľujú „Príbehy predmetov“, ktoré Múzeum v Kežmarku pravidelne zverejňuje na svojej internetovej stránke.
 
Sériu článkov pod názvom „Príbeh zbierky“ o zbierkových predmetoch múzea od ich nadobudnutia až po inštaláciu v expozícii uverejňuje aj Ľubovnianske múzeum na svojom webom sídle.
 
Všetky aktuálne informácie o aktivitách múzeí a galérií v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK nájdu záujemcovia na ich facebookových stránkach.
(12:04, L. Heilová)
Diskusia
Pridať komentár