Na stretnutí primátorov s ministrom dopravy sa hovorilo aj o investíciách v Prešove

462x
21. Máj 2020
Prešovská primátorka sa stretla s ministrom dopravy
Rokovanie na Ministerstve dopravy a výstavby
  
V utorok 19.5.2020 sa na Ministerstve dopravy a výstavby SR stretli so šéfom rezortu zástupcovia všetkých krajských miest z K8. Hlavnými témami boli investície v rámci cestnej a železničnej infraštruktúry a taktiež výstavba nájomných bytov.
 
Pre slovenské krajské mestá je otázka dopravnej infraštruktúry dlhodobo jednou z najväčších priorít. Zástupcovia Združenia K8, preto uvítali možnosť stretnúť sa s novým ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom, s ktorým diskutovali o pálčivých problémoch v samosprávach, ktoré sa týkajú aj mesta Prešov.
 
Dopravné investície
 
Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová počas rokovania s ministrom otvorila aktuálne témy týkajúce sa dôležitých dopravných investícií v meste. Jednou z nich bola aj potreba rekonštrukcie mosta Škultétyho, ktorý je v zlom technickom stave. Samotnú opravu komplikuje výluka vlakov, keďže pod mostom vedie železničná trať.
 
Prešovská primátorka hovorila s ministrom aj o otázke preklasifikovania časti mestskej komunikácie na ulici Obrancov mieru na cestu I. triedy. Ide o približne 800 metrový úsek na hlavnom ťahu v smere z Popradu na Košice, medzi ulicami Levočská a Nábrežná, ktoré už sú cestami I. triedy a patria pod Slovenskú správu ciest. Primátorka okrem toho vzniesla viaceré požiadavky ako rekonštrukcia budovy železničnej stanice a potreba vybudovania parkoviska pri stanici, ktoré mestu Prešov dlhodobo chýba.
 
Rekonštrukcia Vranovskej ulice 
 
Na spoločnom stretnutí so šéfom rezortu dopravy sa hovorilo aj o prebiehajúcej rekonštrukcii Vranovskej ulice, kde sa v týchto dňoch pravidelne vytvárajú dopravné zápchy. „Pri plánovaných rekonštrukciách ciest, ktoré spravuje štát, avšak nachádzajú sa na území mesta, medzi ktoré patrí aj frekventovaná Vranovská ulica, je nevyhnutné zlepšiť koordináciu a komunikáciu z úrovne Slovenskej správy ciest so samosprávou, aby mesto mohlo včas informovať obyvateľov o pripravovaných dopravných obmedzeniach,“ uzavrela primátorka Andrea Turčanová.
 
O spomínaných témach bude primátorka s ministrom podrobnejšie hovoriť priamo v Prešove. Predmetom ďalšieho stretnutia má byť aj otázka výstavby nových nájomných bytov na území mesta. Šéf rezortu dopravy plánuje navštíviť Prešov už začiatkom júna v rámci svojej pracovnej cesty, počas ktorej sa chce zúčastniť aj na kontrolných dňoch na stavbách prešovských úsekov ciest D1 a R4.
 
Na stretnutí ministra dopravy a výstavby SR Andreja Doležala so zástupcami Združenia K8 sa zúčastnili aj poslanci NR SR Jozef Lukáč a Petra Hajšelová, štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslav Kmeť, generálna riaditeľka sekcie bytovej politiky a mestského rozvoja Ladislava Cengelová, generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií Peter Varga, generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh Ján Farkaš, generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu Radúz Dula, poradkyňa ministra dopravy a výstavby SR Daniela Migrová.
(9:51, presov.sk)
Diskusia
Pridať komentár