Nezamestnanosť v Prešovskom kraji rástla aj v máji

1465x
26. Jún 2020
Najviac v okrese Medzilaborce
Prešovský kraj s nezamestnanosťou viac ako 10 percent 
 
Prešovský kraj zaznamenal počas mája zvýšenú nezamestnanosť. Ako jediný kraj je nad úrovňou desiatich percent. Najvyšší nárast eviduje okres Medzilaborce. Vyplýva to z údajov Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré zverejnil aj geoportál Prešovského samosprávneho kraja.
 
Nezamestnanosť v Prešovskom kraji opäť stúpla. Negatívne rastúci trend bol zaznamenaný aj v mesiaci máj (stav k 29.5.2020). Prešovský kraj je podľa ukazovateľov jediným z ôsmich krajov, kde miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla ku koncu mája úroveň vyššiu ako 10 %. Aktuálne predstavuje – 10,73 %, čo je o 0,56 percentuálneho bodu viac než v apríli. Údaje sú dostupné na geoportáli Prešovského samosprávneho kraja (PSK) – geopresovregion.sk.
 
Tempo už nebolo také výrazné
 
Miera evidovanej nezamestnanosti stúpla v máji v každom z okresov Prešovského kraja, avšak tempo rastu oproti aprílu nebolo tak výrazné. Najvyšší nárast zaznamenal okres Medzilaborce, a to o 0,97 percentuálneho bodu. Naopak v Levoči stúpla miera evidovanej nezamestnanosti len o 0,23 percentuálneho bodu oproti mesiacu apríl.
 
Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti je aj naďalej v okrese Kežmarok (19,04 %), nasleduje Vranov nad Topľou (15,27 %) a Sabinov (14,34 %). Práve v týchto okresoch je podľa Atlasu rómskych komunít 2019 najväčší počet Rómov.
 
Oproti aprílu eviduje Úrad práce sociálnych vecí a rodiny SR najvyšší prírastok uchádzačov o zamestnanie (UoZ) v máji práve v mestách Prešov (+ 143), Poprad (+ 96), Bardejov (+ 71), Vranov nad Topľou (+ 70), Humenné (+ 53), Snina (+ 50), Stará Ľubovňa, Svidník, Vysoké Tatry (po + 27) a Kežmarok (+ 25). Naopak k úbytku UoZ došlo v mestách Veľký Šariš (- 16), Slovenská Ves (- 9) či Spišské Podhradie (- 3).
 
Prírastok UoZ zaznamenali v máji aj v konkrétnych obciach Prešovského kraja. A to najviac v obci Zámutov (okr. Vranov nad Topľou, + 41), Hranovnica (okr. Poprad, + 26), Ľubica (okr. Kežmarok, + 23), Vechec (okr. Vranov nad Topľou, + 23), Zborov (okr. Bardejov, + 19), Sačurov (okr. Vranov nad Topľou, +19), Stakčín (okr. Humenné, + 18), Ihľany (okr. Kežmarok, + 18), Soľ (okr. Vranov nad Topľou, +16) a Rakúsy (okr. Kežmarok, +13).
 
Zasiahnutá väčšina profesií
 
Najvyšší úbytok UoZ zaznamenali obce Plaveč (okr. Stará Ľubovňa, - 12), Jasenov (okr. Humenné, - 9) a Nová Ľubovňa (okr. Stará Ľubovňa, - 8). Koronakríza zasiahla väčšinu profesií na trhu práce. V apríli bol zaznamenaný prudký nárast evidovaných UoZ v profesii „Pracovníci v službách a obchode“ (napr. v okrese Poprad až o približne 100 %). Dobrou správou je, že z pohľadu májového prírastku UoZ v tejto profesii sa situácia stabilizovala.
 
Ku koncu mája eviduje ústredie práce 48 808 UoZ v Prešovskom kraji, čo je o 1778 viac ako v apríli, kedy ich bolo 47 030. Všetky informácie môže nájsť verejnosť na jednom mieste na geoportáli Prešovského samosprávneho kraja - www.geopresovregion.sk.
(9:05, L. Heilová)
Diskusia
Pridať komentár