Do obnovy Paláca Ľubomirských župa investovala 1,9 miliónov eur

1393x
28. Jún 2020
Do obnovy Paláca Ľubomirských župa investovala 1,9 miliónov eur
Obnovou prešiel barokový palác 
 
Hrad Ľubovňa bude ešte viac atraktívnejší. Ľubovnianske múzeum po obnove renesančného a gotického paláca v minulých rokoch má za sebou aj rekonštrukciu barokového paláca Ľubomirských. Rozsiahlu investičnú akciu zafinancoval zriaďovateľ Prešovský samosprávny kraj, ktorý na prestavbu vynaložil takmer 1,9 milióna eur.
 
Obnova najmladšieho z hradobných palácov je pokračovaním komplexnej obnovy Ľubovnianskeho hradu, ktorá sa začala pred takmer dvadsiatimi rokmi. Pre Prešovský samosprávny kraj ako zriaďovateľa Ľubovnianskeho múzea je ukončenie tejto investičnej akcie významným počinom z viacerých dôvodov.
 
Minuloročná návštevnosť múzea, jeho objektov prekročila hranicu 214 tisíc návštevníkov, čo je veľký záväzok
 
„Je to pre nás mimoriadna udalosť, keďže sa podarilo zatraktívniť ďalší objekt v rámci hradobného areálu, ktorý je raritou kraja a určite aj Slovenska. Minuloročná návštevnosť múzea, jeho objektov prekročila hranicu 214 tisíc návštevníkov, čo je veľký záväzok. Na tomto mieste sa koncentruje kus histórie. Je na nás, aby sme toto dedičstvo zachovali a zveľaďovali nielen pre súčasné, ale aj budúce generácie,“ povedal pri slávnostnej kolaudácii barokového paláca predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
 
Slávnostné pečatenie 
 
Celkové náklady na obnovu tejto časti hradu sa vyšplhali na viac ako 1 860 000 eur, ktoré v dvoch etapách poskytol Prešovský samosprávny kraj. Stavebné, architektonické a reštaurátorské práce, ktoré zabrali viac ako 60 % vykonaných úprav, začali v roku 2017.
 
Palác bol odvodnený, zastrešený šindľovou strechou, zrenovovaná bola fasáda, okenné a dverové vstupy i kompletný interiér objektu. Samotnej náročnej rekonštrukcii Paláca Ľubomirských predchádzali tri roky pamiatkových výskumov.
 
Rezidenčné sídlo významných šľachticov
 
„Prípravný proces pri obnove hradov je mnohokrát náročnejší ako samotná obnova. Vďaka tomu môžeme dnes prezentovať palác ako rezidenčné sídlo významných šľachtických rodov, ktoré tu pôsobili, žili a obývali túto časť hradu. Našou snahou je predstaviť najvzácnejšie architektonické a výtvarné prvky jednotlivých období od roku 1642, kedy bol palác postavený až po rok 1944,“ uviedol riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.
 
Ako dodal, pôjde o jeden z objektov, kde sa bude nachádzať najviac expozícií. „V paláci bolo komplexne zrekonštruovaných a zreštaurovaných 14 komnát, v ktorých vystavíme početné zbierkové predmety, ktoré sme doviezli z Poľska, Luxemburska či Španielska. Nebudú chýbať nálezy objavené počas samotnej rekonštrukcie. Ide napríklad o čiernu kuchyňu, historické toalety, vzácne nápisy či maľby v exteriéri a interiéri, ktoré mnohé neboli doteraz známe. Expozície budú úplne iné, než tie pred rekonštrukciou, “ dodal riaditeľ D. Mikulík.
 
Mikulík a Majerský 
 
Komnaty budú venované rodu Ľubomirských, osobitne kniežaťu Stanislavovi, ktorý toto impozantné sídlo dal v roku 1642 postaviť, ale aj ďalším majiteľom hradu – Raiszovcom a Zamoyským.
 
Časová schránka
 
Sprístupnenie expozícií pre verejnosť je naplánované na apríl budúceho roka. Súčasťou slávnostnej kolaudácie barokového paláca bolo uloženie časovej schránky s dobovou tlačou, platidlom, fľaškou spišskej borovičky i rúškom symbolizujúcim časy pandémie, počas ktorých bola rekonštrukcia objektu finalizovaná.
 
„Je to odkaz pre budúce generácie, aby videli, akú dobu práve žijeme. Verím, že história k nám, ako súčasným správcom hradu, bude zhovievavá a zapamätá si nás ako zručných staviteľov, citlivých k dobe a ľuďom, ktorí budú obdivovať toto vzácne rezidenčné sídlo v kontexte celého hradu Ľubovňa,“ dodal pri podpise a pečatení listiny predseda PSK Milan Majerský.
(19:14, D. Jeleňová)
Diskusia
Pridať komentár
mark