Bardejovské kúpele majú na Veľkú noc hlavné kapacity vypredané
Plne obsadené hlavné kapacity majú počas Veľkej noci Bardejovské kúpele. Na špecializovaný veľkonočný pobyt pre samoplatcov je prihlásených 365 klientov, čo je o 70 viac ako vlani. Okrem toho je cez Veľkú noc v kúpeľoch cca 20 samoplatcov na klasickom liečebnom pobyte a cca 300 klientov cez zdravotné poisťovne. Väčšinu návštevníkov tvoria domáci, zopár miest obsadili Česi, Ukrajinci a Rusi. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
,,Predĺžené veľkonočné voľné dni u nás klienti strávia bez zhonu a starostí relaxom vo Wellness Spa, minerálnych kúpeľoch, saunovaním a masážami. Užijú si aj tradičné veľkonočné špeciality a ľudové jedlá s cigánskou hudbou, folklórne popoludnie a ďalšie programy. V tomto roku máme iba cca 10 klientov z Ukrajiny a Ruska, čo pričítame poklesu tamojších mien a kríze v dôsledku bojov na východnej Ukrajine. Zároveň pravoslávni veriaci majú tento rok veľkonočné sviatky v inom termíne,“ konštatovala T. Šatanková.
Dodala, že návštevníkov neodrádza ani počasie. ,,V upršané dni je návšteva wellness najlepšou voľbou-pre ubytovaných, aj jednodenných návštevníkov. Slováci si radi užívajú sviatky bez starostí a v komforte. Rekreujú sa tu rodiny, ale aj dvojice, či osamelí klienti, ktorí využívajú širokú ponuku služieb a všestrannú starostlivosť o ich pohodlie a zábavu. Pre mnohých návštevníkov začína jar tradične v Bardejovských kúpeľoch,“ uzatvára T. Šatanková.
Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie.Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva, ženské ochorenia a od minulého roka aj nervové ochorenia.
Prvá zmienka o Bardejovských kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Kúpele si vychutnávala na liečení v roku 1895 aj manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.
(13:05, red)