406x
18. Február 2021
Prvé víťazstvo, Sporting padol 24:21
Už zajtra sa strenú na palubovke rumunského tímu Dinamo Bukurešť

Úvodné víťazstvo hádzanárov Tatrana Prešov v úvodnom ročníku Európskej ligy sa zrodilo v siedmom vystúpení slovenského zástupcu v tejto pohárovej súťaži. Zverenci Slavka Golužu zvíťazili na domácej palubovke Tatran handball arény nad portugalským Sportingom Lisabon 24:21 (12:13) a oplatili súperovi prehru spred deviatich dní z jeho palubovky (21:27). V šiestom zápase v posledných troch sezónach dosiahli proti Lisabončanom druhé víťazstvo.

Tatran pritom po štvrťhodine hry prehrával o päť gólov 4:9, ale ešte do prestávky dokázal stav duelu vyrovnať a v druhom polčase zaznamenal od stavu 20:20 štyri góly za sebou, ktoré rozhodli o prvých dvoch bodoch do tabuľky B skupiny. Veľký podiel na víťazstve Tatrana mal brankár Marcos Colodeti, ktorý mal vyše 50-percentnú úspešnosť zákrokov.

V útoku sa najčastejšie presadil Pavel Hernandez, autor siedmich gólov. Program zelenobielych pokračuje v rýchlom tempe ďalej. Už o tri dni na nich čaká ďalšie stretnutie Európskej ligy, tentoraz na palubovke rumunského tímu Dinamo Bukurešť. Duel sa odohrá v piatok 19. februára o 18:45 hod. V tomto týždni majú zverenci Slavka Golužu na programe ešte jedno stretnutie. V nedeľu 21. februára nastúpia od 16. hodiny v domácej Niké handball extralige na palubovke Sporty Hlohovec.

EL – 8.kolo: Tatran Prešov - Sporting Lisabon (Port.) 24:21 (12:13)

Zostava a góly Tatrana: Čupryna, Colodeti – Rábek 3, Santos 4, Pacecho 1, Fech, Rečičár 1, Hozman, Michalka 1, Grzentič 3, Hernandez 7/3, Jaballah 4, Carapkin.

Najviac gólov súpera: Veitia Valdez 5, Rocha a Schongarth po 4, Djukič 4/3, 7-metrové hody: 3/3 – 4/3, vylúčenia: 2:2

Priebeh: 0:2, 2:4, 3:7, 4:9, 7:9, 9:10, 11:11, 13:14, 15:15, 16:18, 19:18, 20:20, 24:20

Duel začali lepšie hostia. O úvodné dva góly sa postaral Valdez a v úvodnej desaťminútovke Sporting na prešovskej palubovke dominoval. Rýchlo si vypracoval štvorgólového vedenie, ale keď tréner Goluža poslal v 10. minúte do brány namiesto Čuprynu Brazílčana Colodetiho, duel sa jeho zákrokmi a zlepšenou obranou domácich začal postupne otáčať.

Zelenobieli postupne od stavu 4:9 v 15. minúte znižovali náskok súpera a v 29. minúte sa im podarilo vyrovnať na 11:11. Tri sekundy pred koncom polčasu Santos skóroval na 12:12, ale Sporting predsa len prekvapujúcou strelou Djukiča takmer z polovice ihriska ešte stihol strhnúť polčasové vedenia na svoju stranu.

Hneď po zmene strán ale vyrovnal Rábek a Tatran do stavu 15:15 dokázal odpovedať na strelený gól súpera. Nasledujúcich päť minút však neskóroval. Sporting však vďaka pozornej obrane Tatrana ušiel iba na rozdiel dvoch gólov. Medzi 41. a 43. minútou domáci v rýchlom slede skórovali trikrát a vyrovnali z 15:17 na 18:18.

Na konci 48. minúty sa po Hernandezovej úspešnej sedmičke dostali aj prvýkrát do vedenia (19:18). Zápas sa lámal v poslednej desaťminútovke a tú lepšie zvládli zverenci Slavka Golužu. Od stavu 20:20 dali štyri góly, naopak Colodeti svojimi zákrokmi privádzal hostí do zúfalstva a napokon doviedol svoj tím k prvému víťazstvu v súťaži, keď v druhom polčase pustil za svoj chrbát iba osem striel.
(8:18, tatranpresov.sk)