Objednávanie tovaru z tretích krajín vás od júla vyjde drahšie

710x
14. Apríl 2021
Nové pravidlá
Cieľom je vytvoriť spravodlivejšie podmienky na trhu 
 
Ak ste fanúšikom nákupu zo zahraničia, zbystrite pozornosť, čakajú nás zmeny. Lacné nakupovanie z takzvaných tretích krajín, teda krajín mimo Európskej únie, sa od 1. júla zmení, začnú totiž nové pravidlá pre preclievanie.
 
Ako informuje Finančná správa SR, nakupujúci budú musieť povinne preclievať všetky zásielky z tretích krajín. Zároveň pribudne povinnosť zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty (DPH) pri tovare v zásielkach s nízkou hodnotou. Zmeny sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce.
 
Kupujúci sa musia pripraviť na povinné colné konanie v prípade všetkých zásielok z týchto krajín. Zároveň sa od tohto termínu zruší oslobodenie od DPH , ktoré je v tomto čase možné využiť pri zásielkach s nízkou hodnotou (menej ako 22 eur).
 
Aj pri zásielkach s nízkou hodnotou
 
Po novom bude platiť, že colným konaním musí prejsť každý tovar z tretej krajiny. Na všetok dovážaný tovar bude podané elektronické colné vyhlásenie, pričom sa táto povinnosť doteraz neuplatňovala na zásielky s nízkou hodnotou, teda nižšou ako 22 eur.
 
Zákazník bude musieť platiť z tovaru v zásielkach s nízkou hodnotou, okrem ceny tovaru, aj DPH. Nové pravidlá sa budú týkať všetkých, právnických aj fyzických osôb, ktoré si objednávajú tovar z tretích krajín, napríklad z čínskych e-shopov či zo Spojených štátov amerických.
 
Pre všetky krajiny EÚ
 
Nový režim eCommerce znamená, že DPH sa bude uplatňovať pri všetkých zásielkach dovezených z tretích krajín. Clo sa však vyrubí až pri zásielke, ktorej hodnota presiahne 150 eur. Oslobodenie od cla však nemožno uplatniť na alkoholické nápoje, parfumy a toaletné vody, tabak a tabakové výrobky a v týchto prípadoch sa DPH bude vždy platiť colným orgánom v SR resp. v krajine dovozu. V praxi to znamená, že niektoré zásielky môžu byť stále oslobodené od cla, ale DPH musí byť platená v plnej výške z colnej hodnoty tovaru.
 
Nové pravidlá eCommerce budú platiť spoločne pre všetky krajiny Európskej únie. Ich cieľom je vytvoriť spravodlivejšie podmienky na trhu a odstrániť narúšanie hospodárskej súťaže medzi predávajúcimi/dodávateľmi z Európskej únie a tretích štátov.
(14:27, FS SR) 
 
Diskusia
Pridať komentár
mark