Nezabudnite na svojich miláčikov v aute, upozorňuje polícia v letnej kampani

810x
28. Jún 2021
Konanie, ktoré môže mať trestnoprávnu dohru
 
Letné horúčavy predstavujú veľké riziko  
 
 
Najmä v období horúčav je nebezpečné nechať dieťa alebo zviera v zaparkovanom aute čo i len na chvíľu. Môže to spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokonca až smrť. Takéto konanie môže mať navyše aj trestnoprávnu dohru.
 
Policajti po celom Slovensku počas leta rozdávajú letáčiky NEZABUDNI NA MŇA V AUTE najmä na parkoviskách nákupných centier, kúpalísk, nemocníc, jednoducho všade tam, kde je možné stretnúť rodičov s deťmi. Odporúčame vodičom, aby si ho umiestnili na viditeľné miesto v aute. Bude im pripomínať, že v aute majú spoločnosť, na ktorú nesmú zabudnúť.
 
Dieťa v aute
  • Ponechanie dieťaťa v rozhorúčenom aute môže mať trestnoprávnu dohru. V takýchto prípadoch môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov až 10-ročné väzenie. 
  •  Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.
 
Zviera v aute
  • Ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute sa môže riešiť v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, konkrétne podľa § 22 zákona o veterinárnej starostlivosti, za ktorý hrozí fyzickej osobe pokuta až do výšky 1 000 eur.
  • Za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat podľa § 378 Trestného zákona, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, v závažnejších prípadoch až päť rokov.
Rozbitie okna v aute
 
  • Na otázku, či rozbiť sklo sa nedá odpovedať jednoznačne. Okrem toho, že môže dôjsť k najtragickejšej udalosti, a to smrti dieťaťa či k následkom na zdraví, občan na druhej strane riskuje, že sa dopustí protiprávneho konania poškodením cudzieho majetku a majiteľ vozidla môže žiadať súdnou cestou náhradu vzniknutej škody.
  • Ak by však išlo o prípad krajnej núdze, a konanie by spĺňalo všetky zákonné podmienky na takéto konanie, občan by mohol postupovať aj takýmto spôsobom. Je však na zvážení, či takéto konanie spĺňa všetky podmienky protiprávnosti v prípade krajnej núdze. Každý prípad je potrebné posudzovať individuálne.
  • Ak je to možné a aj situácia to dovoľuje, treba zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla, napríklad v nákupnom centre vyhlásiť cez informačný stánok alebo cez SBS službu.
  • Ak si občan nevie sám poradiť, odporúčame zavolať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde je okamžite ponúknutá rada a pomoc ako postupovať.
(11:12, MV SR)
Diskusia
Pridať komentár
mark