Aké sú dôvody neúspechu pri hľadaní si nového zamestnania?

1665x
10. September 2021
7 najhorších chýb, ktorých sa dopúšťame a znamenajú pre nás neúspech
Nikdy sa nesnažíme spraviť zo seba niekoho, kým v skutočnosti nie sme 
 
Hľadáš si zamestnanie, no potýkaš sa len so samými negatívnymi odpoveďami? Máš pocit, že robíš všetko bezchybne, ale úspech sa stále nedostavil? Načase sa zamyslieť, či aj v skutočnosti postupuješ správne. Prišiel čas si zložiť „ružové okuliare“ a pozrieť sa na najčastejšie chyby pri hľadaní zamestnania.
 
1. Zanedbaná príprava
 
Jedným z najhlavnejších problémov, a to nie len absolventov, patrí zanedbaná príprava na pohovor. Neskorý príchod na pohovor bez ospravedlnenia sa, nevedomosť o spoločnosti a samotnej pozícii sú všetko atribúty, ktoré veľavravne napovedajú o našom nie celkom serióznom prístupe a záujme o danú pracovnú pozíciu. Spoliehať sa na improvizáciu je ten najhorší prístup, ktorý môžeš zvoliť. Nezabudni si pripraviť odpovede na notoricky „obľúbené“ otázky typu: „Prečo by sme si mali vybrať práve Vás“...„Kde sa vidíte o 10 rokov“...„V čom môžete byť prínosom pre našu spoločnosť“.
 
2. Lož má krátke nohy
 
Životopis nikdy nemôžeme považovať len za hárok papiera, ktorý znesie veľa. Pokiaľ nekorešponduje s našimi skutočnými vedomosťami a skúsenosťami, koledujeme si o trapas, ktorý sa nám môže stať osudným. Dnešné spoločnosti si potrpia na testy praktických a vedomostných zručností. Preto musíš byť predvídavý a akceptovať aj takú možnosť, že testovanie neminie ani teba.
 
3. Kopanie za vyššiu ligu
 
Nikdy sa nesnažíme spraviť zo seba niekoho, kým v skutočnosti nie sme. Keď raz neovládam jazyk na komunikatívnej úrovni, nikdy nepresvedčím personalistu o opaku. A tak je to aj s praktickými skúsenosťami. Skúsený personalista nás dokáže vhodnými otázkami dostať do neželaného pomykova.
 
 
 
4. Pokus – omyl
 
Podstatné je položiť si otázku: Koľkým spoločnostiam som poslal životopis? A následne druhú: Koľko inzerátov spoločností zodpovedalo mojim skúsenostiam? Nie je umenie horlivo posielať kvantum životopisov, ale zvážiť svoje reálne možnosti na úspech. Mám skúsenosti s výrobou, tak moja reálna šanca je sa vypracovať postupne na vedúcu pozíciu. Bolo by márne dúfať, že sa okamžikom stanem vedúcim výroby. Je priam nepravdepodobné, že pri skúsenostiach s predajom by sa šmahnutím čarovného prútika zo mňa stal mzdový účtovník. Pri tomto štýle uvažovania sa dopracujete jedine k výsledku, že vás ani nepozvú na pohovor. Preto reaguj len na pozície, ktoré zodpovedajú tvojej kvalifikácii alebo skúsenostiam.
 
5. Sociálne siete vládnu svetu
 
Žijeme v 21. storočí a či chceme alebo nie, svet ovládajú sociálne siete. Pokiaľ si hľadáš prácu nezabudni si ustriehnuť tie svoje. Obľúbenou činnosťou personalistov a potencionálnych zamestnávateľov je prelustrovať si ťa aj takýmto spôsobom. Nájsť tam fotky, na ktorých si v piatok večer „pod parou“, sporo odeté zábery, a popri tom búrlivé vyjadrovanie sa, to všetko ti isto nepridá k plusovým bodom.
 
6. Pomaly ďalej zájdeš
 
Najhoršie je keď sa preceňujeme a máme tzv. „veľké oči“. Junior sa cíti byť seniorom, neskúsený naopak skúseným atď. A tomuto faktu sa často neadekvátne šplhajú naše platové požiadavky. Častým príkladom je predstava absolventov o ich nástupnom plate, ktorý sa vyšplhá často nad hranicu ďaleko vyššiu, než majú skúsení pracovníci v danom obore. Požiadavky na plat sú celkovo často nadhodnocované a neprimerané. „Vďačíme“ za to neznalosti pracovného trhu, alebo absenciou nášho sebakritického myslenia.
 
7. Večné sťažovanie
 
Najhoršie je neustále sťažovanie sa na všetko vôkol. Zaujatý personalista, nedobrá práca, málo peňazí trápny pohovor. Negatívnym postojom a zvaľovaním viny na druhých, nikdy nič nedosiahnete. Nezabudnite si odpustiť nadávanie a znevažovanie svojich bývalých zamestnávateľov. Nech už boli akýkoľvek, ohováraním na pohovore nikdy nespravíte dobrý dojem. Čo bolo, bolo. Podstatné je poučiť sa z predchádzajúcich chýb a už ich nezopakovať. Poväčšine sa práve tie zvyknú stále opakovať, napr. meškanie na pohovor, nenaštudovanie si informácií o spoločnosti atď. Hľadanie práce je vcelku dosť komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje značnú pozornosť a úsilie.
 
Pokiaľ si objavil po prečítaní tohto článku hoc len jeden nedostatok, znamená to, že práve ten môže byť tvoj „kameň úrazu“, ktorý treba čo najskôr odstrániť. Je preto podstatné prehodnotiť svoje kritéria pre nájdenie si zamestnania a nájsť správny konsenzus.
 
Želáme veľa šťastia pri hľadaní nového zamestnania!
(14:04, red)
 
 
Diskusia
Pridať komentár