Čo je potreba k zdravému spánku?

916x
26. September 2021
Chcete sa vyspať do ružova?
 
 
Ak sa chcete vyspať do ružova, potrebujete mať kvalitný matrac. Ten ale sám o sebe nebude stačiť. Dôležitá je aj posteľ a rošt. Viete, ako postupovať pri výbere?
 
Ako vybrať posteľ?
 
K zdravému spánku bezpochyby patrí kvalitný matrac. Ten je základom všetkého. Veľmi dôležitou súčasťou sú ale tiež samotné postele. Práve posteľ totiž tvorí kostru pre matrac. Preto by ste mali dbať na pohodlie a ani na posteli zbytočne nešetriť. Myslite tiež na dobrý rošt. A v neposlednom rade si zaobstarajte kvalitné periny a vankúše, v ktorých sa vám bude spať ako v perinke.
 
Pri výbere postele hrá prvú úlohu vzhľad, teda rám. Veľmi obľúbené sú rámy z masívu, laminátu alebo tiež rámy kovové či čalúnené. Vybrať si môžete aj kombináciu niekoľkých materiálov. Vôbec najvhodnejší materiál pre posteľ je ale drevo – jedná sa o prírodný a zdravotne nezávadný materiál, ktorý je odolný a má dlhú životnosť.
 
Rozmer postele
 
Veľkosť postele určuje výška toho, kto na nej bude spať. U dospelého by dĺžka postele mala byť o 20 cm viac ako je jeho výška. Štandardne sú rozmery postele 200 × 180 cm, prípadne 200 × 90 cm. Posteľ aj s celým rámom musí byť aspoň o 10 cm väčšia než spacia plocha.
 
Ideálna výška postele s matracom je okolo 40 až 50 cm. Pred nákupom je vždy potrebné si posteľ skúsiť a zamerať sa na to, či pre vás nie je veľmi nízka, alebo naopak príliš vysoká.
 
Ako vybrať matrac?
 
Správne vybraný matrac je hlavným dôvodom, aby ste ráno vstávali v dobrej nálade. Pri výbere sa zamerajte na tvrdosť. Mäkké matrace sú vhodnejšie pre ľudí s bolesťou a problémami kĺbov. Tvrdý matrac potom zvolia tí, ktorí najradšej spia na chrbte. Naozaj kvalitný matrac potom využívajú rozdelenia rôznych stupňov tvrdosti do niekoľkých zón. Vďaka tomu sa matrac dokonale prispôsobí vášmu telu a vhodne rozloží váhu a tlak na matrac.
 
Druh matracu
 
Najobľúbenejším druhom matracov sú penové matrace, najmä tie s pamäťovou penou. Penové matrace sa vyznačujú skvelými prispôsobovacími vlastnosťami. Sú elastické, vďaka čomu sú vhodné najmä pre ľudí s bolesťami kĺbov a chrbta. Naproti tomu sú moderné tiež pružinové matrace – taštičkové a mikrotaštičkové, ktoré sú zložené zo stoviek až tisícov pružín v textilných puzdrách. Tento druh matraca má skvelé ortopedické vlastnosti.
 
V neposlednom rade sú na trhu matrace sendvičové, ktoré sú zložené z niekoľkých materiálov, najčastejšie v kombinácii peny (polyuretánová, studená, pamäťová) a kokosového vlákna či latexu. Rôzne materiály zaisťujú rozdielnu tvrdosť v rôznych zónach matraca.
 
Ako vybrať rošt?
 
Medzi roštami sú tri základné typy: pevný, polohovací a motorový. Pevné rošty sú zložené z latiek alebo lamiel. Latkové rošty predstavujú ideálny podklad pre penové a pružinové matrace. Lamelové rošty majú lamely uložené v puzdrách a mierne sa pohybujú, vďaka čomu napomáhajú k správnemu rozloženiu váhy tela. Polohovacie rošty majú rovnaké pravidlá ako tie lamelové a vyberáte ich podľa toho, aké chcete možnosti polohovania – len hlavy, alebo aj v oblasti kolien a nôh. Čo sa týka motorových roštov, jedná sa o rošty, ktoré ľahko polohujete stlačením tlačidla. Najlepšie ich využijete v kombinácii s pružinovým matracom, ktorý je určený pre polohovanie.
(21:30, r)
Diskusia
Pridať komentár