Niektorým deťom chýba rodičovské teplo

637x
14. Október 2021
Miriam Kukulská: „Problémy štartuje túlanie s alkoholom."
 
Pribudli dospelí aj detí s depresiami, úzkosťami, nespavosťou, apatiou, stratou zmyslu života, stratou motivácie 
 
Vznik závislostí nie je nezvyčajným javom v každej spoločnosti. Minimálne štvrtina dospelej populácie EÚ, čo je 80 miliónov dospelých, niekedy v živote užilo drogu.
 
Alarmujúce je, že nezákonnú drogu užil aspoň raz jeden zo štyroch 15-16 ročných detí. Na Slovensku v roku 2013 bolo na drogy liečených 2 484 osôb. V roku 2019 ich počet stúpol na 3 295.
 
Sme svedkami nového školského roka. Nástup detí a učiteľov je však iný ako pred pandémiou. V priebehu dlhého odlúčenia žiaci stratili mnohé návyky a motiváciu učiť sa. Učitelia s nimi prerušili osobný i očný kontakt.
 
Mohla sa vytratiť empatia, aj preto mohol byť september náročný pre všetkých zainteresovaných.
 
Pandémia poznačila všetkých   
 
Sociálna pedagogička Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie Mgr. Miriam Kukulská to konkretizuje takto:
 
„Pandémia nás všetkých nejakým spôsobom poznačila. Pribudli dospelí aj detí s depresiami, úzkosťami, nespavosťou, apatiou, stratou zmyslu života, stratou motivácie. To všetko majú na svedomí stresory sprevádzajúce pandémiu Covid 19. Je to sociálna izolácia, obavy z nakazenia blízkych, strach z podľahnutia chorobe. Ešte horšie sú na tom ľudia, ktorí covid prekonali, alebo tí, ktorí prišli o svojich blízkych.“
 
Každý z nás sa svojimi problémami vyrovnáva po svojom. Jedni to zvládame ľahšie, iní ťažšie. Je dobré, ak máme okolo seba ľudí, s ktorými môžeme svoje problémy zdieľať, a takto si uľahčiť.
 
„Niektorí riešia neprajnú situáciu tak, že siahnu po alkohole. Keď to bolo dlhodobo, mohlo sa stať, že niektorí podľahli závislosti, či už látkovej (alkohol), alebo nelátkovej (mobil, PC hry). No a detí sú na tom rovnako. Zvlášť adolescenti, pre ktorých je už sociálne prostredie dôležitejšie ako najbližší. Sú ohrození, lebo rodičia ich nebavia, nezdôveria sa im, alebo nie sú k dispozícií. Sťahujú sa do svojho sveta, do svojich izieb, kde ostávajú zavretí. Alebo sa túlajú so svojimi rovesníkmi len tak, pričom si to môžu „spestriť" popíjaním, " vysvetľuje problém v rodine Kukulská.
 
 
Nie vypočúvať, ale počúvať
 
Otrasná správa nás zaujala. Mladý 21-ročný youtuber mal viac ako 60-tisíc sledovateľov a sto tisíc odberateľov. So svojou závislosťou s drogami bojoval dlho aj so svojimi fanúšikmi. Zdieľal to pod vplyvom drog. Mnohí sa prizerali, keď prosil o pomoc.
 
Miriam Kukulská upozorňuje, že najviac rizikové sú deti.
 
„Najmä tie, ktoré nemajú s rodičmi optimálny vzťah. Ten je nevyhnutný, aj keď si mnohí myslia, že keď dieťa vyrastie, už sa nemusia viac starať. Nie je to pravda, rodičov potrebuje stále. Aj keď dieťa na takmer všetko reaguje negatívne, zo zásady vo všetkom s nami nesúhlasí, chce byť pre nás dôležitou osobnosťou. Neposlušný adolescent je len adolescent, ktorému chýba pochopenie. Chce mať našu pozornosť, pochopenie, lásku, porozumenie. Ak to dieťa nenachádza doma, radšej ide von a trávi tam hodiny s ďalšími nepochopenými kamošmi. Rozprávajme sa teda s nimi, zaujímajme sa o nich, o hudbu, ktorú počúvajú, o veciach, ktoré sa im páčia. Najmä čo radi robia, ako sa pritom cítia, o kamarátoch. Neznamená to, že ich máme vypočúvať, ale naozaj so záujmom počúvať. Chcú byť počuté. Napríklad aj o tom, aký majú názor na veci, ktoré sa dejú. Čo si myslia o smrti mladého youtubera. Aký majú názor na drogy.“
 
Sociálna pedagogička M. Kukulská po skúsenostiach varuje: „Možno si teraz niektorí poviete, že je už neskoro. Že dieťa s vami nechce rozprávať, že vzťah je už tak narušený, že sa to nedá. Najmä rodičia by mali mať na pamäti, že nikdy nie je neskoro. Je potrebné si uvedomiť, že vzťah sa lieči vzťahom. Byť jeden pre druhého nie je to isté ako byť doma.“
(13:49, Ščerbík)
 
Diskusia
Pridať komentár