Slovensko čaká nielen lockdown, ale aj núdzový stav

2705x
24. November 2021
Schválený je aj dvojtýždňový zákaz vychádzania
Zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka, výnimka bude od 1.00 do 5.00 hod. Foto: FB/Úrad vlády Slovenskej republiky
 
AKTUALIZOVANÉ
 
Na Slovensku bude počas najbližších dvoch týždňov platiť lockdown pre všetkých a zároveň od polnoci (25. 11.) začne platiť aj 90 dní núdzový stav. Schválený je aj dvojtýždňový zákaz vychádzania. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom (24. 11.) rokovaní.
 
Ako uviedol premiér Eduard Heger (OĽaNO) pre teraz.sk, zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka, výnimka bude od 1.00 do 5.00 hod.
 
Bude platiť viacero výnimiek  
 
Vláda schválila aj viacero výnimiek zo zákazu vychádzania. Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny. Tiež výnimka bude platiť na nevyhnutné služby ako okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov.
 
„Výnimkou bude aj cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa, ale vláda výrazne odporúča home office. Cesta na a z očkovania a testovania na ochorenie COVID-19 či cesta do jaslí a škôl tvorí tiež výnimku zo zákazu vychádzania. V tomto prípade je povolený sprievod. Ľudia budú môcť ísť aj do prírody v rámci okresu,“ vysvetlil teraz.sk.
 
Ďalšiu výnimku dostane aj cesta na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá, venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska. Zákaz vychádzania sa nebude týkať ani zdravotnej starostlivosti a cesty na účel starostlivosti o blízku osobu. Výnimky platia taktiež pre pohreb, sobáš či krst.
 
 
 
Dvojtýždňový lockdown
 
Na Slovensku bude počas najbližších dvoch týždňov platiť aj lockdown. Ako uviedol pre teraz.sk minister hospodárstva Richard Sulík (SaS), budú zatvorené všetky reštaurácie aj predajne, okrem tých esenciálnych.
 
Školy sa budú zatvárať ako posledné
 
Ako ďalej informoval Sulík, školy sa budú zatvárať ako posledné s tým, že liberáli si uplatnili právo veta.
 
„Uplatnili sme si právo veta. Oceňujem, že koaliční partneri rešpektujú a dodržujú koaličnú zmluvu, ktorá takéto právo veta jednotlivým stranám priznáva. My to robíme mimoriadne zriedkavo,“ vysvetlil pre teraz.sk minister hospodárstva.
 
„Konzílium odborníkov navrhlo, aby sa prezenčná výučba obmedzila na obdobie od 25. novembra do 3. decembra pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných a vysokých škôl. Zrušiť by sa mali aj všetky mimoškolské aktivity detí. Zachovať by sa mala podľa nich len prezenčná výučba na prvom stupni základných škôl a v materských školách,“ informuje teraz.sk.
 
Vstup na pracovisko už iba v režime OTP
 
Na pracovisko bude od začiatku budúceho týždňa možný vstup iba zaočkovaným a zamestnancom, ktorí ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch prekonali. Ostatní pracovníci sa budú musieť raz za sedem dní povinne na pracovisku otestovať.
 
„Testovanie bude realizované priamo na pracovisku, kto bude výsledky kontrolovať, zatiaľ nie je jasné. Testy budú zabezpečovať zamestnávatelia a ich cena by podľa uznesenia vlády mala byť obmedzená na päť eur. Opatrenie má zatiaľ platiť päť týždňov. Náklady za testy preplatí ministerstvo hospodárstva jednorazovo za celých päť týždňov na základe žiadosti podanej zamestnávateľom v januári budúceho roka. Presnejšie informácie budú známe po vydaní manuálu na testovanie zamestnancov rezortom hospodárstva,“ dodal pre teraz.sk Sulík.
(16:52, red)
Diskusia
Pridať komentár