Dobrovoľníkom sa do prírody podarilo vrátiť vyše päť miliónov litrov vody

612x
10. Január 2022
V minulom roku vzniklo v Košickom kraji viac ako 50 vodozádržných opatrení
V rámci župy sa v realizácii týchto opatrení venuje aj Dobrovoľnícke centrum Košického kraja. Ilustračná foto: FB/KSK
 
Košický samosprávny kraj (KSK) sa dlhodobo a systematicky venuje opatreniam na zmiernenie dôsledkov zmeny klímy na území Košického kraja. Len v minulom roku vzniklo viac ako 50 vodozádržných opatrení, čo znamená, že voda neodtiekla bez úžitku do kanála.
 
Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková s tým, že košická župa od roku 2018 realizuje Program obnovy krajiny Košického kraja, ktorého cieľom je zmeniť prístup pri obhospodarovaní lesnej a poľnohospodársky využívanej krajiny a umožniť vznik vodozádržných opatrení tak, aby dažďová voda neodtekala bez úžitku.
 
V rámci župy sa v realizácii týchto opatrení venuje aj Dobrovoľnícke centrum Košického kraja.
 
 
Budovanie záhrad, jazierok či fontán
 
„Kraj sa snaží zlepšiť hospodárenie s vodou a zároveň chceme ukázať, že k tomu stačí naozaj málo. Konkrétne aktivity zvládnu aj východniari v mestách, obciach aj na svojich dvoroch či chalupe. Efektívnym riešením je napríklad budovanie dažďových záhrad. My ich vďaka krajským dobrovoľníkom máme v blízkosti takmer každej župnej strednej školy. Teší ma, že tieto kroky neostali bez odozvy a vidíme reálne výsledky. Za uplynulý rok sme vďaka týmto vodozádržným opatreniam dokázali zadržať a vrátiť späť do obehu viac ako 5,5 miliónov litrov vody. Okrem záhrad je mimoriadne efektívnym riešením aj budovanie jazierok, fontán, retenčných nádrží či suchých potokov,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
 
 
Kde všade pribudli dažďové záhrady?
 
Ako ďalej uviedla hovorkyňa krajskí dobrovoľníci v tomto roku budovali prevažne dažďové záhrady pri stredných školách.
 
„V Spišskej Novej Vsi pribudla napríklad v areáli SOŠ drevárskej či v Moldave nad Bodvou pri SOŠ agrotechnickej. Tešiť sa z ekologickejšieho prostredia môžu aj študenti rožňavskej SOŠ technickej, kde pribudla jedna z najväčších dažďových záhrad v kraji. Dobrovoľníci neobišli ani Zemplín a v Michalovciach vytvorili záhradu, ktorá dokáže zadržať vodu pri Gymnáziu Pavla Horova aj Strednej zdravotníckej škole. V Trebišove pribudla v areáli Obchodnej akadémie a v Sečovciach v blízkosti Spojenej školy,“ spresnila Terezková s tým, že jedno z najväčších jazierok vzniklo pri SOŠ informačných technológií v Košiciach a pri košickej Obchodnej akadémii na Polárnej ulici.
 
Pomáhajú aj špeciálne upravené svahy
 
Zachytiť vodu pomáhajú aj retenčné priestory, ktoré vznikli v košických mestských častiach Ťahanovce a KVP.
 
Ide o špeciálne upravený svah alebo priestor popri chodníku, ktorý pomáha vode z prívalových dažďov odtekať a vsakovať čím sa nezadržiava na chodníku alebo ceste.
 
„Z našich dobrovoľníckych aktivít nepoľavíme, už teraz máme množstvo nápadov ako a kde realizovať opatrenia, ktoré pomôžu obyvateľom aj životnému prostrediu. V budúcom roku nás budú môcť východniari stretnúť s lopatou a sadenicami v ruke na ďalších verejných miestach. Upozorniť na potrebu zadržovania vody chceme v okolí župných zariadení sociálnych služieb, múzeí, galérií aj knižníc,“ dodala riaditeľka Dobrovoľníckeho centra Košického kraja Miroslava Langerová.
(8:39, red, KSK)
Diskusia
Pridať komentár
mark