Históriou ženského futbalu v Bardejove sa zaoberá publikácia Naše baby

2779x
10. Január 2022
Unikátna kniha je na predaj
S. Muzeláková 
 
Históriou ženského futbalu v Bardejove sa zaoberá publikácia „Naše baby“. Trojica autorov Petr Cingel, Jozef Mačejovský a Slavka Muzeláková na 112 stranách textov a fotografií mapujú históriu bardejovského ženského futbalu od jeho vzniku až do dnešného dňa. Prečo kniha vznikla, sme sa opýtali Slavky Muzelákovej.
 
Slavka Muzeláková vyštudovala učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov, odbor slovenský jazyk a ruský jazyk na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a následne telesnú a športovú výchovu na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. V FO Partizán Bardejov pôsobila ako trénerka pohybovej prípravy (fitness coach) a trénerka futbalových prípraviek i hlásateľka na zápasoch A-mužstva, prvoligového družstva žien a U19.
 
Medzi bardejovskými ženami je známa aj ako priekopníčka a inštruktorka AQUA FITNESS. Túto veľmi obľúbenú a sľubne sa rozvíjajúcu aktivitu však prerušil COVID.
 
Kto prišiel s nápadom a ako publikácia vznikala?
 
„S myšlienkou na spracovanie knižky o histórii ženského futbalu prišiel Peťo Cingel ešte v čase, keď v Bardejove fungovalo ženské prvoligové družstvo. V sezóne 2020/2021 sme mali vyskladané skvelé prvoligové družstvo. Dievčatá v lige neprehrali ani jeden zápas a nedostali ani gól. Mali dobre našliapnuté k zisku titulu i Slovenského pohára. V podstate to mal byť darček žien k nastávajúcemu 100. výročiu vzniku organizovaného futbalu v Bardejove. Plánovali sme, že našu knižku ukončíme práve ziskom majstrovského titulu a venujeme ju nadchádzajúcej storočnici.“
 
Okolnosti sa však zmenili. Ako pokračovala Vaša práca?
 
„Okolnosti sa skutočne zmenili. Súťažný ročník bol pre COVID prerušený a následne bolo rozhodnuté, že sa dohrávať nebude. V tabuľke bol prvý Slovan s rozdielom 3 bodov na druhý Partizán. Bardejovčanky však mali o dva zápasy menej a k dobru víťazný zápas na ihrisku svojho bratislavského rivala. Do hry vstúpil SFZ a rozhodol o tom, že sa súťaž dohrávať nebude.
 
 
Následne rozhodol o tom, že Slovensko v Lige majstrov bude zastupovať Slovan Bratislava. Bardejovčania protestovali. Na našu stranu sa postavili aj futbalové osobnosti ako Marek Hamšík, Martin Škrtel a Ondrej Duda. Zväz však, podľa nášho názoru, nespravodlivo a nezákonne preferoval (konečne ako niekoľkokrát pred tým) družstvo z hlavného mesta. Účasť v LM so sebou prináša aj slušnú finančnú čiastku. Táto v Bardejove chýbala, a tak došlo k rozhodnutiu neprihlásiť družstvo žien do súťaží organizovaných SFZ. V prvej lige však pokračujú juniorky i žiačky. Na základe týchto skutočností sme museli prepracovať záverečné kapitoly a to so sebou prinieslo aj isté zdržanie.“
 
Povedzte nám niečo o obsahu publikácie.
 
„V úvode mapujeme úspešné deväťročné pôsobenie nášho ženského družstva, počas ktorého dievčatá postúpili z druhej ligy do najvyššej súťaže i ich prvoligové pôsobenie. Naše baby získali titul majsteriek Slovenska a trikrát vyhrali Slovenský pohár. Jednu kapitolu venujeme aj mládeži, rovnako jednu fanklubu a fanúšikom a jednu účinkovaniu partizánok v Lige majstrov.
 
 
Snažili sme sa do našej knižky dostať čo najviac mien i tvárí. Je bohato ilustrovaná kvalitnými fotografiami. Ich autormi sú J. Mačejovský a P. Cingel. Touto cestou patrí veľká vďaka za úžasnú a trpezlivú prácu grafičky Ivety Lenkovej, pretože s jej pomocou sme dokázali priniesť tieto naše písmenká a fotografie v profi úprave k všetkým čitateľom tohto unikátu.“
 
Čo bolo Vašou najväčšou motiváciu pre prácu na tejto publikácii?
 
„Všetci traja sme boli súčasťou tohto futbalového ženského diania na zelenom koberci. Podieľali sme sa na príprave a priebehu domácich zápasov. Boli sme svedkami obrovskej radosti, ale aj slzičiek ako hrášky. Spolu s dievčatami, trénermi a funkcionármi sme sa radovali i smútili. Stretli sme tu rad skvelých ľudí a dobré vzťahy pretrvávajú dodnes. Naša kniha je, v podstate, poďakovaním za to, že sme mohli byť súčasťou tejto krásnej futbalovej rozprávky. Rozprávky, ktorá nemá šťastný koniec. Napriek tomu to však určite neboli stratené roky."
(19:55, p)
Diskusia
Pridať komentár