VIDEO | Premiér Eduard Heger navštívil východné Slovensko

893x
28. Január 2022
Premiér Eduard Heger navštívil východné Slovensko
 Pozrite si videoreportáž
 
V rámci pracovného výjazdu na východné Slovensko, zameraného na rozvoj marginalizovaných rómskych skupín, premiér Eduard Heger navštívil obec Veľká Lomnica v okrese Kežmarok, kde si pozrel základnú školu a stretol sa so zástupcami občianskeho združenia Cesta Von, ktoré realizuje projekt Omama.
 
Miestnu základnú školu navštevuje 844 žiakov, 90 percent z nich tvoria rómski študenti. Počtom tried i žiakov patrí medzi najväčšie v okrese Kežmarok a počet žiakov v škole neustále rastie.
 
Kapacity školy už nepostačujú, preto funguje v dvojzmennej prevádzke. Premiér vo Veľkej Lomnici navštívil aj miestne komunitné centrum, kde sa stretol s predstaviteľmi občianskeho združenia Cesta von.
 
Na Slovensku sa okolo 3 000 detí ročne narodí do prostredia chudoby, ktorá sa dedí z generácie na generáciu. Práve týmto deťom OZ Cesta von pomáha prostredníctvom projektu Omama.
 
Omamy sú ženy, ktoré pochádzajú priamo z vylúčených komunít, chodia do rodín a pomáhajú rodičom a deťom s výchovou. Aktuálne sa omamy takto starajú o 569 detí.
 
Väčšina omám pracuje na trojštvrtinový úväzok. Každá z nich sa venuje približne dvadsiatke rodín, ktoré pravidelne raz za týždeň navštevuje.
 
Pre mnohé omamy je táto práca prvým dlhodobým zamestnaním. V roku 2023 OZ Cesta von plánuje zamestnávať 40 omám, ktoré budú pomáhať pri rozvoji 800 detí, čo je približne 10 % z detí vo veku do troch rokov, ktoré sa rodia do vylúčených komunít. Program Omama tak môže prispieť k systémovému riešeniu generačnej chudoby na Slovensku.
(19:56, Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR) 
Diskusia
Pridať komentár