Stredná odborná škola technická v Košiciach nezaháľa, aktívne sa zapája do prác pre zelenšiu Európu

2430x
09. Február 2022
Škola pracuje na projekte domu s nulovou uhlíkovou stopou
Stredná odborná škola technická, Kukučínova 23 v Košiciach. Foto: SOŠ Technická Košice
 
Stredná odborná škola technická, Kukučínova 23 v Košiciach má jasnú víziu, snažiť sa bojovať za zelenšiu Európu. To, že ich snahy padajú na úrodnú pôdu si všimlo aj zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, ktoré ich pozvalo koncom minulého týždňa do Bratislavy na stretnutie s názvom „Klíma a my: Mladí za zelenú Európu“.
 
Stretnutia, ktoré sa konalo v Primaciálnom paláci v Bratislave sa zúčastnilo 30 diskutujúcich z celého Slovenska. Farby košickej strednej odbornej školy tam prišli reprezentovať žiaci Jaroslav Ungrady, Silvester Vida a učiteľ Vladimír Popík.
 
 
 Na snímke výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, predseda vlády SR Eduard Heger. Podujatie otvoril primátor Bratislavy Matúš Vallo. Foto: Vladimír Popík
 
Konkurovali projektom z celého sveta
 
Ako prezradil učiteľ odborných predmetov Vladimír Popík, pozvanie ich potešilo a brali to ako príležitosť povedať ostatným, že aj košická škola pracuje na zaujímavých zelených projektoch.
 
„V septembri 2021 sme sa s projektom Nezávislý mikrodom zapojili do európskej výzvy mladým ku klimatickej dohode „Youth Climate Pact Challenge“. V našej kategórii, kde bolo spolu 18 projektov z celého sveta sme skončili na 3. mieste, pričom sme získali spolu 18 percent všetkých hlasov,“ povedal učiteľ o úspechu školy, ktorý im zaistil pozvanie na zaujímavú diskusiu.
 
 
 Farby školy prišli do Bratislavy reprezentovať žiak (zľava) Silvester Vida, učiteľ Vladimír Popík a žiak Jaroslav Ungrady. Foto: SOŠ Technická Košice
 
Diskutovali aj s Hegerom
 
Keďže rok 2022 je Európskym rokom mládeže a mladí ľudia sú kľúčoví pri vytváraní lepšej, spravodlivejšej a ekologickejšej budúcnosti. S mladými o týchto témach na stretnutí diskutovali výkonný podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans a predseda vlády SR Eduard Heger.
 
„Stretnutie bolo akýmsi zhrnutím viacdňového jednania podpredsedu EK s premiérom SR a miestom pre otázky mladých, ktorí sa aktívne zapojili do prác na zelenšej Európe. Keďže EÚ sa zaviazala znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 percent. Pán podpredseda EK Slovensku odporučil sústrediť sa na zatepľovanie stavieb, ktoré umožní rádovo znížiť množstvo energie potrebnej pre ich vykurovanie,“ vysvetlil učiteľ Popík.
 
 
Ako ďalej povedal, práve do tohto európskeho plánu zapadá aj projekt ich Nezávislého mikrodomu (Off Grid House), ktorého ambíciou je naučiť žiakov, ako v budúcnosti navrhovať a budovať stavby s minimálnou, respektíve s nulovou uhlíkovou stopou.
 
„Pre nájdenie zmysluplných a fungujúcich riešení je potrebný prístup k najnovším technológiám, bez ktorých sa ani nám dom s nulovou uhlíkovou stopou nepodarí navrhnúť a postaviť. Preto naša otázka na premiéra Eduarda Hegera a podpredsedu EK Fransa Timmermansa znela: Či by mohla vláda SR a EK zaviesť motivačnú schému pre vlastníkov a predajcov technológií, tak, aby sa aj naša škola spolu so žiakmi k ním vedela dostať a zakomponovať ich do zelených riešení,“ uviedol učiteľ, ktorý po položení otázky, ako odpoveď na otázku, dostal prísľub pomoci od podpredsedu EK a spoločne so školou veria, že v ich projekte Nezávislého domu im to umožní dostať sa k potrebným technológiám.
 
Zelenšia Kukučínka
 
Stredná odborná škola technická, Kukučínova 23 v Košiciach má okrem už spomínaného projektu pripravenú ďalšiu iniciatívu pod názvom Zelenšia Kukučínka, v rámci ktorej chcú o.i. tablety v učebniach nabíjať zo slnečnej energie.
 
A to nie je všetko. V rámci zelených aktivít majú v pláne zriadiť exteriérovú „zelenú učebňu“ s rôznymi didaktickými pomôckami pre drevárske odbory.
(13:30, red)
Diskusia
Pridať komentár
mark