Pozor na zákon pri nákupe pohonných látok v zahraničí, môže vám hroziť mastná pokuta

2060x
10. Február 2022
Za nepodanie daňového priznania hrozí pokuta od 30 do 16-tisíc eur
Tankovanie pohonných látok na súkromné účely v zahraničí má svoje pravidlá. Ilustračná foto: freepik.com
 
Nižšie ceny pohonných látok v zahraničí lákajú v týchto dňoch viacerých motoristov. Nemali by však zabúdať na dodržiavanie zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Inak by ich tankovanie mohlo vyjsť poriadne draho.
 
Upozornila na to v tlačovej správe hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.
 
„Okrem natankovania do bežnej nádrže vlastného dopravného prostriedku si môže fyzická osoba na súkromné účely bez vzniku daňovej povinnosti na území Slovenska natankovať pohonné látky ešte do jednej prenosnej nádrže maximálneho objemu desať litrov,“ povedala.
 
 
Čo treba dodržiavať?
 
Ako ďalej uviedla Rybanská, aj tankovanie pohonných látok na súkromné účely v zahraničí má svoje pravidlá. Ak sa chcú ľudia pri návrate na Slovensko vyhnúť daňovej povinnosti, musia dbať na objem litrov, ktoré si v zahraničí natankujú.
 
„Fyzická osoba nemá povinnosť podať daňové priznania a zaplatiť spotrebnú daň z minerálneho oleja z množstva prevyšujúceho v bežnej nádrži a v jednej prenosnej nádrži s objemom do 10 litrov, ak jeho daňová povinnosť za zdaňovacie obdobie nepresiahne päť eur,“ vysvetlila Rybanská.
 
V prípade, že si fyzická osoba na súkromné účely natankuje väčšie množstvo, je povinná vypočítať si spotrebnú daň s použitím aktuálnej sadzby spotrebnej dane. Následne bezodkladne podať colnému úradu daňové priznanie a zaplatiť spotrebnú daň.
 
Ak osoba, ktorej vznikla daňová povinnosť, nepodá daňové priznanie, colný úrad jej je povinný uložiť pokutu od 30 do 16-tisíc eur.
 
Colníci vás môžu skontrolovať
 
Netreba však zabúdať, že colný úrad je oprávnený zo zákona vykonávať dozor nad držbou a pohybom minerálneho oleja, pričom kontrolovaná osoba je povinná takúto kontrolu strpieť.
 
„Znamená to, že je oprávnený zastavovať vozidlá, zisťovať množstvo prepravovaného minerálneho oleja, kontrolovať prepravné doklady a kontrolu vyznačiť v týchto dokladoch, ako aj kontrolovať minerálny olej nachádzajúci sa v bežných nádržiach dopravných prostriedkov, vozidiel, strojov a motorov,“ povedala hovorkyňa.
 
 
Pozor na pokuty
 
Rybanská zároveň dodala, že ak kontrolovaná fyzická osoba, ktorá nie je oprávnená na podnikanie, nevie preukázať pôvod alebo spôsob nadobudnutia minerálneho oleja, respektíve pohonných látok, tak okrem vzniku daňovej povinnosti z množstva minerálneho oleja, ktorej pôvod a spôsob nadobudnutia nevie preukázať, jej je colný úrad povinný uložiť aj pokutu od 100 do 100-tisíc eur, v blokovom konaní je možné uložiť pokutu do výšky 165 eur.
(10:20, red)
Diskusia
Pridať komentár
mark