Veľkonočné kraslice pred Úradom KSK vytvorili sviatočnú atmosféru
Priestor pred Úradom KSK obsadili veľkonočné kraslice
Miesto pred Úradom KSK zdobia štyri veľkonočné kraslice. Bohatú dekoráciu Veľkej noci vyzdobili študenti a majstri Spojenej školy Kollárova 17 v Sečovciach. Tieto objekty sú farebne a tematicky odlíšené podľa vzoru regiónov Košického kraja. Ich výška je dva metre a ich priemer je 1,5 metra.
Minulý rok tu dominovala iba jedna kraslica, no tento rok sa rozrástla o ďalšie tri. Tohtoročná dekorácia je vyrobená z polystyrénu, ktorého časť pochádza aj zo zvyškov bývalého zateplenia telocvične. Váha jednej kraslice predstavuje 150 kg. Vyrábali ich študenti a majstri Spojenej školy v Sečovciach, ktorej zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj.
„Ďakujem študentom a pedagógom zo Spojenej školy v Sečovciach za originálnu výzdobu, ktorá odkazuje na techniky zdobenia a maľovania kraslíc typických pre jednotlivé regióny Košického kraja. Keďže sme zeleným krajom, aj pri výrobe veľkonočnej výzdoby bol braný ohľad na životné prostredie – jednotlivé prvky sú vyrobené z prírodných alebo recyklovateľných materiálov. Podľa reakcií verejnosti vidím, že nie som jediný, ktorý je z tohtoročnej výzdoby nadšený,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Výzdobu doplnili škrupinovými kvetináčmi
V krasliciach je skrytá symbolika
Veľkonočné ozdoby symbolizujú štyri regióny Košického kraja, ich povrch tvorí vodeodolná fasádna farba.
„Na výrobu kraslíc nebola použitá žiadna strojová technika, ale ide vyslovene o ručnú prácu študentov a majstrov odborného výcviku Spojenej školy,“ uviedla riaditeľka Spojenej školy Kollárova 17 v Sečovciach Michaela Štundová.
Každá z kraslíc má informačnú tabuľku, na ktorej je opísaná technika zdobenia a maľovania kraslíc v danom regióne. Ďalším podstatným prvkom veľkonočnej výzdoby pred úradom je veľkonočný veniec so štvormetrovým priemerom, vyrobený z prútia, prírodného machu a dozdobený, okrem iného, aj 70 polystyrénovými vajíčkami potiahnutými látkou.
Detailom tejto dekorácie venca sú sadrové škrupiny, v ktorých sú posadené živé jarné kvety. Konštrukcia bola použitá z adventného venca z repasovaného železa. K vencu patria aj štyri zajace v krojoch, ktoré sú vyrobené z recyklovateľných materiálov a ich kroje predstavujú mix regiónov Košického kraja.
Pri schodoch úradu sú osadené dva kvetináče v tvare otvorenej veľkonočnej kraslice s jarnými kvetmi. Na ich výplet bola použitá guľatina a recyklované pet fľaše. Na výzdobu použili žiaci približne 150 kvetov. Veľkonočná dekorácia bude zdobiť úrad počas celých veľkonočných sviatkov až do konca apríla.
Informačnú tabuľku nájdete pri každej kraslici
Maľované vzory podľa regiónov:
Zemplín
Na Zemplíne sa využívala technika madeiry alebo vŕtania. Podobne ako v našom kraji, sa tu kraslice zdobili voskom.
Gemer
Kraslice zdobené technikami batikovania a vyškrabovania sa kedysi vyskytovali najmä na Gemeri. Často sa farbili na červeno, keďže išlo o ochrannú farbu.
Každá kraslica symbolizuje iný región
Abov
Na východe Slovenska sa uchovalo mnoho spôsobov zdobenia vajíčok. Tradíciou v našom kraji bolo reliéfne zdobenie voskom. Učaroval aj Abovu.
Spiš
Leptanie je zriedkavá technika, ktorá sa vyskytovala najmä na Spiši. Vajíčko sa najskôr zafarbilo a pomocou husacieho brka alebo drievka, ktoré sa namočilo napr. do octu, sa na kraslici tvorili vzory.
Každý región mal svoju typickú techniku zdobenia. Techniky zdobenia veľkonočných kraslíc sú rôzne. Niektoré regióny sa inšpirovali od druhých, iné zasa ostali verné svojej technike zdobenia.
(11:50, A. Terezková, KSK)