V Prešove vyhodnotili logickú olympiádu pre intelektovo nadaných žiakov

1058x
28. Apríl 2022
Poznáme víťazov jubilejného 10. ročníka logickej olympiády intelektovo nadaných žiakov
 
 Finále sa zúčastnili 170 žiakov
 
Pedagogická fakulta (PF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove už po desiatykrát zorganizovala tradičné finálové kolo Logickej olympiády žiakov so všeobecným intelektovým nadaním na Slovensku. Finále sa zúčastnilo 170 intelektovo nadaných žiakov z celkového počtu 2271 zaregistrovaných.
 
Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov patrí do portfólia projektov celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným. Súťaž pravidelne organizuje Pedagogická fakulta PU, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove, Odbor školstva Okresného úradu v Prešove a Mesto Prešov.
 
 Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách
 
„Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov je súťaž určená žiakom so všeobecným intelektovým nadaním. Môžu to byť intelektovo nadaní žiaci, ktorí sa vzdelávajú v školách pre intelektovo nadaných žiakov v triedach pre intelektovo nadaných žiakov v klasických školách alebo intelektovo nadaných žiakov vzdelávaných formou integrácie v klasických triedach základných škôl,“ priblížil Ľuboš Lukáč, interný doktorand na PF PU a učiteľ intelektovo nadaných žiakov.
 
Súťaž prebieha v dvoch súťažných kategóriách: v kategórii A (žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ) a B (žiaci 5. – 9. ročníka ZŠ a žiaci osemročných gymnázií do 15 rokov). Do súťaže sa tohto roku zaregistrovalo celkovo 2271 intelektovo nadaných žiakov zo 74 škôl z celého Slovenska, pričom školské kolo realizovali registrované školy na základe inštrukcií organizátorov.
 
 
 Takto sa žiaci tešili z vyhodnotenia
 
Finálové kolo Logickej olympiády sa uskutočnilo 25. apríla (výsledky sa následne vyhodnocovali) a zúčastnilo sa ho 84 intelektovo nadaných žiakov v kategórii A a 86 v kategórii B. Z celkového počtu 170 súťažiacich bolo 124 chlapcov a 46 dievčat. Ide o intelektovo nadaných žiakov postupujúcich zo školských kôl súťaže, v ktorých bolo tento rok celkovo zaregistrovaných 2271 žiakov.
 
„Súťažiaci preverili svoje schopnosti v riešení úloh zameraných na logický, matematický a priestorový úsudok a verbálne myslenie. Na vypracovanie 20 súťažných úloh mali žiaci 90 minút, pričom najkratší zaznamenaný čas na riešenie bol 15 minút (v kategórii A), najdlhšie riešili 1 hodinu a 30 minút (v kategórii B),“ ozrejmil Lukáč, ktorý je zároveň aj autorom celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným.
 
 
Testovanie finalistov prebiehalo online formou prostredníctvom elektronickej podpory vzdelávania v LMS Moodle.
 
„V tomto e-learningovom kurze bol pre účastníkov olympiády prístupný fixný test s náhodne usporiadanými položkami a možnosťami ich správnych odpovedí. Prvok náhody spolu s kombináciou nastavení priniesli do testu aspekt objektivity a transparentnosti,“ povedal Lukáč.
 
Ako dodal, oproti minulým ročníkom výrazne vzrástol počet správne vyriešených 2 a 3 bodových úloh v oboch kategóriách, čo sú najnáročnejšie úlohy v testovacom súbore Logickej olympiády.
 
 Úlohy boli zamerané na logiku, matematiku či verbálne myslenie
 
Víťazi v jednotlivých vekových kategóriách:
 
Kategória A (žiaci 1. – 4. ročníka):
 
1. miesto Peter Sloboda - Základná škola, Kubranská 80, Trenčín
2. miesto Sabina Mikušiaková - Základná škola, Ul. čs. brigády 4, Liptovský Mikuláš
3. miesto Samuel Slamka - Základná škola, Benkova 34, Nitra
 
Kategória B (žiaci 5. – 9. ročníka ZŠ a osemročných gymnázií do 15 rokov):
 
1. miesto Veronika Jakabová - Gymnázium, Alejova 1, Košice
2. miesto Andrej Straube - Súkromné gymnázium pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním CENADA, Majerníkova 60, Bratislava
3. miesto Šimon Vrtiel - Základná škola, Slnečná 168/28, Námestovo
 
Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov je jediná súťaž pre intelektovo nadaných žiakov na Slovensku. Počas desiatich rokov sa do súťaže prihlásilo viac ako 23 000 intelektovo nadaných žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov.
(15:15, Anna Polačková)
Diskusia
Pridať komentár
mark