Košický samosprávny kraj dokončil rekonštrukciu pamätníka na Dargove

932x
13. Máj 2022
Obnovený pamätník v Dargove priláka každého návštevníka 
 
 K pamätníku pribudli aj vodozádrže
 
Úpravami prešla dlažba aj schodisko, pribudli tiež vodozádržné opatrenia. Opravu financovala župa zo svojho rozpočtu a stála 390-tisíc eur.
 
Košický samosprávny kraj dokončil rozsiahlu rekonštrukciu Pamätníka oslobodenia a víťazstva v Dargovskom priesmyku. Obnovou prešla najmä dlažba a schodisko vedúce k pamätníku, taktiež pribudlo nové osvetlenie či vodozádržné opatrenia.
 
 Pamätník pripomína 22 - tisíc padlých vojakov
 
„Pamätník v Dargovskom priesmyku je jedným z kľúčových pamätných miest v našom kraji. Pripomína 22-tisíc padlých v bojoch za oslobodenie východného Slovenska na prelome rokov 1944/1945, preto nám záleží, aby bol Dargov dôstojným spomienkovým miestom na udalosti oslobodenia od nacizmu. O rekonštrukcii tohto pamätníka sa na župe rozprávalo roky, preto som rád, že sa nám to podarilo zrealizovať,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
V rámci rekonštrukcie prešla opravou dlažba, ktorá bola výrazne poškodená. Mramorové dlaždice boli na mnohých miestach uvoľnené alebo prasknuté, v zlom stave bolo aj samotné schodisko. Oproti pôvodnému projektu bola napokon demontovaná všetka dlažba v okolí pamätníka, čo ovplyvnilo aj rozpočet rekonštrukcie.
 
 Rekonštrukciou si prešla aj dlažba
 
„Časť dlažby bola v minulosti poškodená z dôvodu, že sa autá snažili zaparkovať čo najbližšie pri pamätníku. Aby opäť nedošlo k jej poškodeniu, v rámci rekonštrukcie sme osadili betónové parkovacie zábrany, ktoré oddelia asfaltovú plochu od pešej zóny s mramorovým povrchom,“ dodal župan Trnka.
 
Na príjazdovej ceste bol položený nový asfaltový koberec, pamätník bol tiež osvetlený LED svetlami, ktoré sú oproti tým pôvodným úspornejšie o 40 percent. V okolí pamätníka pribudli vodozádržné opatrenia, časť plochy nahradila zeleň a sfunkčnený bol aj odvodňovací rigol.
 
 K osvetlenému pamätníku pridali na príjazdovú cestu nový asfaltový koberec
 
Rekonštrukciu financoval Košický samosprávny kraj zo svojho rozpočtu. Oprava sa začala v auguste minulého roka, po navýšení rozsahu prác sa zmluvná cena vyšplhala na viac ako 390 000 eur.
 
Areál Pamätníka víťazstva v Dargovskom priesmyku tvorí súsošie, ktorého autorom je sochár Vojtech Löffler a Sieň bojovej slávy. Odhalený bol v roku 1955 pri príležitosti 10. výročia bojov o Dargovský priesmyk.
(9:21, Anna Terezková) 
 
Diskusia
Pridať komentár