Okresná knižnica v Bardejove pokračuje v projekte "Literárna čitáreň"

1067x
19. Máj 2022
Literárna čitáreň predstavuje súčasných slovenských autorov 
 
Beseda so slovenskou spisovateľkou 
 
V júni roku 2021 sme v našej Okresnej knižnici Dávida Gutgesela v Bardejove začali druhú sériu piatich besied a osobných stretnutí so známymi i začínajúcimi slovenskými autormi. Tento projekt s názvom Literárna čitáreň vznikol aj s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Cieľom projektu je predstaviť širokej verejnosti súčasných slovenských autorov.
 
Každá beseda s autormi spája čitateľov s knihou a prináša aj vnútorné obohatenie. Prvou spisovateľkou druhej série bola Zdenka Wenzlová Švábeková, ktorú sprevádzal ako moderátor Julien Dan. Obaja potvrdili to, že najlepšie príbehy píše sám život.
 
Ako autorka sa nebojí púšťať do ťažkých životných príbehov, ktoré sú stále aktuálne a rezonujú v spoločnosti. Píše predovšetkým pre ženy a o ženách, ktorých osudy osobne pozná, a preto sú to aj jej osobné výpovede.
 
 
Do každej svojej knihy vkladá kus svojho srdca, svojou tvorbou chce ukázať cestu, ako možno tieto ťažké úskalia života prekonať a obstáť.  Od kníh, ktoré sú len inšpirované skutočnými osudmi, je život Violy Stern Fischerovej kompletne celý pretavený do knihy Mengeleho dievča – Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory.
 
Autorkou tejto knihy je Veronika Homolová Tóthová, ktorá bola naším ďalším hosťom. Počas besedy priblížila životný príbeh pani Violy aj prostredníctvom krátkeho dokumentárneho filmu. Porozprávala o tom, aké ukrutnosti prežila v táboroch smrti, ktoré sú dnes múzeami histórie holokaustu v 20. storočí.
 
 
 Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove
 
O stredovekých ukrutnostiach na našom území, ktoré páchali turecké vojská nám prišiel porozprávať Miroslav Eliáš. Milovník histórie a riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Šuranoch.
 
V úvode prednášky historickými faktami všetkých uviedol do problematiky a následne spomenul najvýznamnejšie osobnosti, ktoré bojovali proti Turkom, o ktorých ani sami nevieme. Preto aj kniha nesie názov Zabudnutí hrdinovia protitureckých bojov.
 
Históriu a atmosféru našich stredovekých miest svojou tvorbou zachycuje aj Gertrúda Hollanderová, čitateľom známa pod pseudonymom Tina Van der Holland.
 
Pozrite si našu videoreportáž 
 
Počas besedy priblížila dôvody prečo začínala písaním ženských románov a ako ju jej láska k histórií priviedla k písaniu historických románov. Beseda sa uskutočnila počas tohtoročného Týždňa slovenských knižníc.
 
Ako posledná počas druhej série prijala naše pozvanie autorka ženských, romantických aj fantazy románov Emily D. Beňová. Všetkých prítomných obohatila nielen svojím šarmom a energiou, ale aj tombolovou cenou, ktorou bola jedna z jej kníh.
 
Je pre nás povzbudením, že projekt Literárna čitáreň si našiel svoje miesto, a preto sme radi, že s podporou Fondu na podporu umenia môžeme v tomto projekte pokračovať aj naďalej.
(13:30, Michal Balaščák)
 
Diskusia
Pridať komentár