Viete si predstaviť iný internet?

1213x
18. Jún 2022
Viete si predstaviť iný internet?
Tim Berners-Lee 
 
Internet dnes mohol vyzerať úplne inak. Stačilo, aby Tim Lee registroval svoj patent.
 
Písal sa rok 1989. Vo vtedajšom Československu nežná revolúcia vyústila do zmeny režimu, ale niekde v pozadí v malej kancelárii niekde vo Švajčiarsku sa rodila revolúcia druhá. Revolúcia, ktorú môžeme považovať za jednu z najdôležitejších v zmysle globalizácie, efektivity a produktivity práce. Tim Berners-Lee - vtedy mladý nespokojný programátor prišiel s konceptom dnes známym ako “world wide web”.
 
Tento koncept bol vlastne niečo ako štandard pre spracovanie odkazov, ktoré sú jedným zo základných funkcionalít internetu tak ako ho poznáme. Verte či neverte, dokument nebol okamžite akceptovaný. Bol síce označený ako veľmi zaujímavý, avšak vágny. V roku 1990 Tim definoval 3 fundamenty pre dnešný web.
  • HTML alebo HyperText Markup Language
  • URI alebo Uniform Resource Identifier
  • HTTP alebo Hypertext Transfer Protocol
Ak by Tim Lee vtedy na patentovom úrade získal patent, bol by dnes jednoznačne najbohatší muž planéty. S najväčšou pravdepodobnosťou by to bol on, kto by rozhodoval aké kategórie stránok by vznikli a aké nie. Prečo je to dôležité? Pretože mnohé by nevznikli. Ako pracovník CERNu a člen akademickej obce by nikdy nedovolil, aby sa z internetu stalo to, čo máme dnes.
 
Čo by sa určite nestalo
 
Internet má dnes v našom živote nezastupiteľné miesto. Vzdelanie, informácie, práca, podnikanie, nakupovanie a mnoho ďalších segmentov by bez internetu boli oveľa menej dostupné ako je tomu dnes. Internet však tiež má veľmi veľa problémov a je zodpovedný za mnoho nešťastných osudov. V jednom rozhovore sa Tim vyjadril, že ak by mal možnosť cenzurovať obsah internetu, tak spomenuté výhody by dnes určite existovali.
 
Sú však odvetvia ktoré by Tim nikdy nepripustil. Patrí medzi ne explicitný obsah pre dospelých, hazard či stránky umožňujúce podvody. Otázne sú tiež sociálne siete či gaming. Gamingom teraz nemyslíme hazard, ale klasické počítačové hry, ktoré sú ekvivalentom dospievania pre veľké percento dospievajúcej populácie po celom svete.
 
Keď nemáme Adidas, môže byť aj Abidas
 
Samozrejme, že história nás niečo naučila. Monopol nikdy netrvá a tak by to nebolo ani v prípade WWW. S najväčšou pravdepodobnosťou by vznikli konkurenčné protokoly, ktoré by umožňovali niečo ako paralelný internet či internety. Mnohé krajiny v Ázii v minulosti neplatili za licencie Windowsu a za internet by sa im nechcelo tiež. Pravdepodobne by všetky kvalitné mozgy, ktorých tam nie je málo pracovali na tomto paralelnom vesmíre. Dôsledok by tak bol pravdepodobne silný tlak na uvoľnenie cenzúry a skôr či neskôr by sme mali to čo máme dnes. A teraz úprimne. Aký internet by si chcel ty? Ten “dobrý” alebo ti súčasný stav vyhovuje?
(10:45, r)
Diskusia
Pridať komentár