Košice sú na pohreb kardinála Tomka pripravené

2169x
10. August 2022
Košice sú na pohreb kardinála Tomka pripravené
 
V pondelok 8. augusta o 5. hodine ráno zomrel vo veku nedožitých 99 rokov v Ríme kardinál Jozef Tomko, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Keďže jeho želaním bolo, aby miesto posledného odpočinku mal v košickom Dóme sv. Alžbety, bude tento štvrtok prevezený na Slovensko.
 
Rakva s jeho telesnými pozostatkami bude vystavená v Dóme sv. Alžbety v Košiciach v nedeľu 14. augusta od 16.00 do 21.00 hod, v pondelok 15. augusta od 9.00 do 12.00 hod. a v utorok od rána až do pohrebu. Ten sa Dóme sv. Alžbety začne v utorok 16. augusta o 11.00 h a hlavným celebrantom bude emeritný arcibiskup kardinál Dominik Duka.
 
 
Na smútočný obrad sa chystajú tisíce veriacich
 
Mesto Košice počas víkendu a začiatkom budúceho týždňa očakáva návštevu tisícov veriacich, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým kardinálom Tomkom. Samotného smútočného obradu sa podľa odhadov môže zúčastniť až 5 000 ľudí. Pre tých, ktorí sa nedostanú do Dómu sv. Alžbety, bude na námestíčku pred Urbanovou vežou pripravená veľkoplošná obrazovka a priamy prenos z obradu.
 
Naplánované sobáše a nedeľňajšie bohoslužby v Katedrále sa uskutočnia bez obmedzení. „Z pozície primátora mesta urobím všetko preto, aby sa v Košiciach uskutočnila dôstojná rozlúčka s týmto mimoriadne vzácnym človekom. Nie je náhoda, že si kardinál sám vybral miesto svojho odpočinku v Dóme sv. Alžbety. Košičania tak môžu opäť ukázať svoje veľké srdce a privítať veriacich z celého Slovenska s otvorenou náručou,“ povedal primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý). Primátor a vedenie mesta vyčlenili na zabezpečenie organizácie tejto udalosti sumu 25 000 eur.
 
 Pozrite si našu videoreportáž
 
Intímna zóna Dómu sv. Alžbety sa stane pietnym miestom
 
Od piatka budú zdobiť košickú Hlavnú, Mlynskú a Alžbetinu ulicu vlajky s vatikánskymi, slovenskými a košickými insígniami a kvetinová výzdoba, ktorú zabezpečí Správa mestskej zelene. Mesto prostredníctvom spoločnosti Kosit zabezpečí zvýšenú čistotu v uliciach. Na dodržiavanie verejného poriadku budú dohliadať nielen štátni, ale aj mestskí policajti. Mesto zároveň vyzve majiteľov reštaurácií a podnikov v okolí Dómu sv. Alžbety, aby od nedele do utorka znížili intenzitu reprodukovanej hudby. Zásobovanie prevádzok na Hlavnej ulici bude v utorok možné iba ôsmej hodiny ráno.
 
 
Pre autobusy a autá sú pripravené záchytné parkoviská
 
Podľa odhadov má do Košíc prísť približne 100 autobusov s pútnikmi z celého Slovenska. Podľa odporúčaní by mali vystupovať na Štúrovej ulici, pričom využiť môžu aj záchytné parkovisko v Košickej futbalovej aréne na ulici Pri prachárni 13. Pre osobnú dopravu je pripravený parkovací dom pri Steel Aréne. Na dopravu a bezpečnosť bude v uliciach mesta dohliadať zvýšený počet policajtov. Počas smútočného obradu bude zabezpečená aj zdravotná služba, požiarna ochrana a toalety. Nad historickým centrom vyhlásia takzvanú „bezletovú zónu“, ktorá obmedzí používanie dronov bez príslušného povolenia.
(9:36, kosice.sk) 
 
Diskusia
Pridať komentár