Do Košíc zavíta na jeseň špičkový európsky futbal

1039x
12. August 2022
Do Košíc zavíta na jeseň špičkový európsky futbal
 Jeden z košických zápasov
 
V Košickej Futbalovej Aréne si v najbližších mesiacoch zahrajú viaceré špičkové európske tímy v rámci Európskej ligy alebo Európskej konferenčnej ligy. Je to výsledok Memoranda o spolupráci, ktoré dnes popoludní v metropole východu slávnostne podpísalo vedenie Košickej futbalovej arény a.s. na čele s predsedom jej predstavenstva a viceprimátorom mesta Marcelom Gibódom (nezávislý), ďalším členom predstavenstva Jánom Vargom spolu s výkonným riaditeľom ukrajinského klubu SC Dnipro-1 Andriiom Rusolom.
 
Ukrajinci zažijú v Košiciach premiérový pohárový duel v súťažiach UEFA
 
Ako zdôraznil výkonný riaditeľ klubu pri podpise memoranda, je veľmi rád, že pri vzájomných rokovaniach našli spoločnú reč s vedením mesta a KFA a poďakoval im za pochopenie situácie, v ktorej sa nachádzajú.
 
 Prémiový pohárový duel v súťažiach UEFA
 
„Teší ma, že budeme môcť hrať v Košiciach. Sme mladý a dravý futbalový klub s vysokými ambíciami. Táto sezóna bude pre náš klub premiérovou v súťažiach UEFA, takže sa spolu zapíšeme do histórie. Účinkovanie v Európskej lige je pre nás veľmi dôležité, najmä v tomto ťažkom období pre našu krajinu. Každý náš zápas bude pre celý svet akousi výpoveďou a signálom o vojne na Ukrajine. Vážime si láskavosť a priateľský prístup všetkých Slovákov k Ukrajincom, ktorí utiekli pred vojnou. Počul som, že tu žijú veľmi dobrosrdeční ľudia a že milujú futbal, takže sa veľmi tešíme. Veríme, že na naše zápasy v Košiciach príde veľa divákov,“ skonštatoval Andrii Rusol.
 
Cieľom memoranda je na základe obojstrannej výhodnosti spoločný záujem angažovať sa v oblasti vytvárania vzorového modelu vzájomnej spolupráce, pomoci pri podpore rozvoja futbalu a konania futbalových zápasov v Košickej futbalovej aréne. Zároveň sa v Košiciach pre klub zriadi dočasné tréningové centrum s využitím infraštruktúry KFA a dostupnej infraštruktúry v jej blízkom okolí.
 
„Keďže momentálna politická situácia na Ukrajine značne sťažuje riadny výkon futbalových súťaží, KFA podporuje mesto Košice pri realizácii všestrannej pomoci Ukrajine a jej obyvateľom. Obe strany sa zaväzujú rozvíjať a podporovať spoluprácu pri organizovaní a riadení športovej činnosti, samotnej infraštruktúry KFA,“ píše sa v ňom.
 
 Košická aréna
 
Gibóda verí, že si KFA teraz získa dobré meno aj pre duely našej reprezentácie
 
Viceprimátor a predseda Predstavenstva KFA Marcel Gibóda pripomenul, že nový košický štadión sa momentálne môže pochváliť najlepšou hracou plochou na Slovensku. Pokračoval, že v KFA a jej areáli sa od spustenia jej prevádzky začiatkom tohto roka uskutočnilo viacero športových a kultúrnych podujatí, ale aj kongresov, či osláv rôzneho druhu. Odohralo sa tu 19 futbalových zápasov, ktoré navštívilo dokopy viac ako 25 000 divákov.
 
„Doposiaľ sa na KFA odviedlo kusisko poctivej práce, čo dokumentuje aj postoj UEFA, ktorá nám udelila výnimku pre pohárové súťaže. Zdôvodnili to tým, že k získaniu certifikátu pre štadión IV. kategórie, ktorý je potrebný pre medzinárodné zápasy, musíme už len navýšiť kapacitu, na čom už teraz usilovne pracujeme. Málokto si uvedomuje náročnosť procesov, ktoré bežali na pozadí tejto dohody. Sme veľmi radi, že naše mesto môže nadviazať na svoju veľkú pomoc Ukrajine a zároveň Košičanom priniesť takýto úžasný futbalový zážitok. Veríme, že na atraktívne zápasy príde mnoho divákov. Som presvedčený, že si tým môžeme urobiť aj dobré meno a odrazový mostík pre organizovanie ďalších atraktívnych duelov v európskych pohároch a zápasov našej futbalovej reprezentácie,“ myslí si Marcel Gibóda.
 
 
 
Pre KFA je to veľká pocta a prestíž, ale aj záväzok a zodpovednosť
 
Podpis Memoranda o spolupráci so špičkovým ukrajinským tímom je podľa generálneho manažéra KFA Petra Schmiedla pre všetkých odmenou a zadosťučinením ich práce. "To, že si SC Dnipro-1 vybralo Košickú Futbalovú Arénu, ako svoj prechodný domov je pocta, veľká prestíž a zároveň obrovský záväzok a zodpovednosť. Takéto veci sa dejú, len keď ste pokorní, svedomití a tvrdo pracujete. Sme veľmi radi, že môžeme pomôcť tímu z krajiny zasiahnutej vojnou. Rovnako nás teší, že môžeme minimálne v štyroch chodoch naservírovať porcie kvalitného európskeho pohárového futbalu vďačným košickým divákom a popri tom aj zlepšiť naše finančné hospodárenie,“ uviedol.
 
KFA svojou infraštruktúrou a vybavením plní úlohu športoviska národného športového významu. Zároveň má certifikát pre štadión UEFA kategórie III a s výnimkou svojej kapacity spĺňa všetky ostatné prísne podmienky pre štadión IV. kategórie UEFA. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na jej úplnú dostavbu a zvýšenie kapacity zo súčasných 5836 na 12 658 divákov.
 
Skvelý duel MFK Košice s AS Roma
 
Predpokladaný termín úplného dokončenia KFA je koniec roka 2023. Snahou mesta a KFA je aby už v roku 2024 mohla KFA získať certifikát UEFA IV. kategórie. KFA v uplynulých dňoch dostala od UEFA dočasnú výnimku, ktorá jej umožňuje, aby sa v nej mohli hrať zápasy Európskej ligy, resp. Európskej konferenčnej ligy až do semifinále týchto súťaží. Finále oboch súťaží už majú určené svoje dejiská v Puskás Arene v Budapešti, resp. v pražskom Edene.
 
Primátor si zaspomínal na skvelý duel MFK Košice s AS Roma
 
Košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) si zaspomínal na časy pred 13 rokmi, keď sa v metropole východu odohral zatiaľ posledný európsky pohárový zápas. Vtedajšie MFK Košice po skvelom výkone na vypredanom štadióne Lokomotívy v Čermeli remizovali v záverečnom predkole Európskej ligy s AS Roma 3:3, keď dva góly hosťujúcemu brankárovi strelil kanonier Ján Novák. Aj teraz predpokladá veľký futbalový zážitok znásobený štyrmi zápasmi a pripomína, že to bude ďalšou vzpruhou aj pre dokončenie KFA.
 
„Je to skvelá správa pre futbalových fanúšikov v našom meste a inšpirácia aj pre košický futbal. Vieme, aké veľké sú ambície FC Košice a verím, aj oni sa po postupe do najvyššej súťaže už čoskoro predstavia v európskych pohároch. Dovtedy sa môžeme tešiť, že už teraz na jeseň sem zavítajú viaceré európske futbalové veľkokluby a ich hviezdy, ktoré sme doteraz mohli sledovať len na televíznych obrazovkách. Zároveň je to aj výzva pre všetkých z nás, aby sme aj v rozpočte mesta našli finančné zdroje potrebné pre čo najskoršie úplné dokončenie KFA aj jej budúci chod. A zatiaľ čo si Košičania budú užívať európske poháre, my budeme usilovne pracovať na dostavbe, aby sme pomohli Košickej Futbalovej Aréne naplno rozvinúť jej veľký potenciál.“
 
Pozrite si našu videoreportáž
 
Do metropoly východu môže zavítať Arsenal, Manchester United alebo rímske kluby
 
Klub z Dnepropetrovska vznikol pred piatimi rokmi ako pokračovateľ známejšieho FC Dnipro. Hrajú v ňom aj viacerí ukrajinskí reprezentanti v seniorskej kategórii alebo do 21 rokov ako napr. Artem Dovbyk, Oleksandr Pikhalyonok a Oleksandr Nazarenko.
 
V uplynulej sezóne nedokončenej sezóne ukrajinskej ligy figuroval na 3. mieste, čo mu zaručilo miestenku v záverečnom predkole Európskej ligy. V ňom sa v štvrtok 18. augusta o 20.00 hod. v KFA stretne s víťazom duelu AEK Larnaca - Partizan Belehrad (2:1 po prvom zápase na Cypre).
 
V prípade postupu bude tím z východu Ukrajiny účinkovať v skupine Európskej ligy, kde by jedným z jeho súperov mohol byť napr. aj Arsenal, Manchester United, Real Betis Sevilla, Feynoord, Austria Viedeň alebo aj Košičanom dobre známy AS Roma, príp. ich mestský rival Lazio. Ak by SC Dnipro-1 neuspelo v tomto dvojzápase, hralo by Európsku konferenčnú ligu.
 
Ani v takom prípade by diváci v Košiciach nemuseli byť ukrátení od atraktívnych súperov, keďže by Ukrajincom mohli vyžrebovať napr. aj West Ham, ACF Fiorentinu alebo FC Köln v zostave s Ondrejom Dudom. Za istých okolností nie je v oboch európskych pohárových súťažiacich vylúčený ani ich duel s bratislavským Slovanom v KFA, ak by belasí postúpili dnes ďalej v Európskej lige v súboji s PAOK Solún.
(10:32, kosice.sk)
Diskusia
Pridať komentár